RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Były właściciel parabanku ponownie zatrzymany. W tle pranie brudnych pieniędzy

Były prezes Finroyal, parabanku działającego w czasie funkcjonowania Amber Gold, Andrzej K. (L) zeznaje przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Radomscy policjanci zatrzymali cztery osoby podejrzane o pranie pieniędzy pochodzących z oszustw. Wśród zatrzymanych jest były właściciel parabanku Finroyal, skazany w zeszłym roku na 10 lat więzienia.

10 lat więzienia dla założyciela parabanku Finroyal

Na 10 lat więzienia skazał wrocławski sąd Andrzeja K., założyciela parabanku Finroyal. Był on oskarżony o oszustwo wobec ponad 1,7 tys. osób, na...

zobacz więcej

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej podał, że zatrzymania miały miejsce w tym tygodniu. Funkcjonariusze KWP w Radomiu działali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

„W dniach 22-23 września zatrzymano cztery osoby w związku ze śledztwem dotyczącym prania pieniędzy pochodzących z oszustwa popełnionego na szkodę klientów spółki FRL Capital Limited z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Wśród zatrzymanych był Andrzej K., który nieprawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności za wyłudzenie mienia znacznej wartości” – podała prokuratura.

Z ustaleń ostrołęckiej prokuratury wynika, że Andrzej K., założyciel i jedyny członek spółki FRL Capital Limited, część pieniędzy pochodzących z wpłat od klientów inwestował, „kupując różnego rodzaju podmioty gospodarcze oraz wpłacając pieniądze do instytucji zajmujących się inwestycjami giełdowymi”. Na skutek nietrafnych inwestycji, środki zostały utracone.

Środki uzyskane od klientów były także przekazywane na funkcjonowanie innych spółek, w tym Finroyal Services sp. z o.o., reklamy, wynagrodzenia, wynajem pomieszczeń.

„Pochodząca z oszustw kwota co najmniej 1 843 654,38 zł została wypłacona w gotówce i wprowadzona do legalnego obrotu. Część tych środków została przelana na prywatne konta Andrzeja K. i wykorzystana do kolejnych transakcji bankowych oraz zakupu nieruchomości i ruchomości” – podała prokuratura.

Finroyal jak Amber Gold? Dyrektor parabanku oskarżony o oszustwa na szkodę klientów

Jest akt oskarżenia wobec Andrzeja K., byłego dyrektora spółki Finroyal, któremu zarzucono prowadzenie działalności bankowej bez zezwolenia i...

zobacz więcej

W sprawie poszkodowanych może być 1716 klientów spółki. Łączna wartość kwot, które zostały „wyprane”, to 4 mln zł, 150 tys. euro, 16 tys. funtów i prawie 27 tys. dolarów amerykańskich.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Ostrołęce zastosował tymczasowy areszt wobec Andrzeja K. Jego konkubina Małgorzata O. oraz Tatiana B. zostały objęte dozorem i zakazem opuszczania kraju, a także zakazem kontaktowania się z podejrzanymi. Kobiety musiały wpłacić poręczenie majątkowe.

Zatrzymana w czwartek Lena G. jest przesłuchiwana w prokuraturze. Po złożeniu przez podejrzaną wyjaśnień zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu wobec niej środków zapobiegawczych.

Prokuratura przypomina, że Andrzej K. został nieprawomocnie skazany w lutym 2019 r. przez wrocławski sąd na 10 lat pozbawienia wolności za oszukanie 1716 osób, klientów parabanku Finroyal.

Suma kwot wyłudzonych w latach 2007-12 została oceniona na prawie 100 mln zł, kilkuset tysięcy dolarów oraz euro i kilkudziesięciu tysięcy funtów. Klienci byli zapewniani, że ich pieniądze są bezpieczne, ale ubezpieczenie nie dotyczyło strat poniesionych w wyniku działalności Finroyal.

– Firma była przedstawiania jako prężnie działająca spółka brytyjska, a prawda była taka, że w Londynie ta firma nie miała nawet biura – mówił sędzia w ustnym uzasadnieniu wyroku.

źródło:
Zobacz więcej