RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prokuratura dementuje nieprawdziwe informacje „Wyborczej” ws. Święczkowskiego

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Nieprawdą jest, że Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski osobiście interesował się postępowaniem dot. oszustwa i niekorzystnego rozporządzenia mieniem fundacji „SOS dla Życia” – poinformowała Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Przecieki po spotkaniu prezesa PiS i Ziobry. „Nie ma mowy o dymisji”

Nie ma mowy o dymisji prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego – pisze serwis wPolityce.pl, informując o spotkaniu prezesa PiS Jarosława...

zobacz więcej

Prokuratura odniosła się do artykułu w „Gazecie Wyborczej” i w serwisie wyborcza.pl, pt. „Jak prokurator Święczkowski chciał grillować Morawieckiego”.

Według „GW” w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu od 2018 r. prowadzone jest śledztwo w sprawie „pożyczki 96 tys. zł, jakiej ks. Tomasz Jegierski udzielić miał stowarzyszeniu Solidarność Walcząca Kornela Morawieckiego. (…) Jak twierdzi duchowny, przekazanie pieniędzy „SW” miało być warunkiem otrzymania przez prowadzoną przez niego Fundację „SOS dla Życia” dotacji z banku BZ WBK, zarządzanego wtedy przez Mateusza Morawieckiego” – podaje gazeta.

„GW” informuje, że do tego postępowania został dołączony jeden z wątków tzw. afery taśmowej, która przyczyniła się do upadku rządu PO-PSL w 2015 r.

„Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski domagał się od podwładnych przedłużenia śledztwa w sprawie udziału Mateusza Morawieckiego w „aferze taśmowej” i przesłuchania urzędującego już wówczas premiera” – twierdzi „Gazeta Wyborcza”.

Wrocławska prokuratura temu zaprzecza. Podkreśla, że śledztwo zostało przedłużone z jej własnej inicjatywy „ze względu na konieczność wykonania dodatkowych czynności procesowych”. Zgodnie z kodeksem karnym wniosek ten należy skierować do prokuratury wyższego rzędu, tu – do Prokuratury Krajowej.

źródło:
Zobacz więcej