RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozmowy V4 z szefową KE o migracji. „Mamy zasady, których się trzymamy”

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy – mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Chodzi o skuteczną politykę kontroli na granicach i pomoc w miejscach pochodzenia potencjalnych migrantów. W trakcie spotkania Ursuli von der Leyen przedstawiono także propozycję planu pomocy dla Białorusi. – Spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem – dodał szef polskiego rządu.

KE przedstawiła propozycje ws. migracji; ma być obowiązkowa solidarność

KE przedstawiła propozycje zmian w prawie dotyczącym migracji oraz systemu azylowego UE. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są...

zobacz więcej

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w Brukseli z Ursulą von der Leyen. Na briefingu po spotkaniu Morawiecki powiedział, że jednym z tematów rozmowy była kwestia migracji. Jak mówił, premierzy V4 przedstawili wstępny punkt widzenia.

– Tutaj mamy z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej bardzo jednoznaczne spojrzenie. Są pewne zasady, których się trzymamy, dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej, jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport (...) 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii – wskazał.

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiano także o budżecie odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i kolejnym wieloletnim budżecie UE. – Tutaj była dyskusja o narodowych planach odbudowy w kontekście Covidu i po Covidzie – powiedział.

– My z całą mocą podkreślamy również to, że wszystkie ustalenia, które wcześniej były zawarte podczas Rady Europejskiej muszą obowiązywać – zaznaczył Morawiecki.

Powiedział także, że podczas rozmowy w gronie premierów Grupy Wyszehradzkiej podkreślono chęć uniknięcia kolejnego lockdownu w związku z epidemią koronawirusa.

Europosłowie PiS oburzeni. Żądają wyjaśnień Komisji Europejskiej

„Składamy interpelację dotyczącą profanacji polskich barw i symboli narodowych przez Komisję Europejską” – napisała na Twitterze europosłanka PiS...

zobacz więcej

– Chcemy mieć dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia, o zdrowie publiczne, o zdrowie indywidualnych ludzi – podkreślił.

Poruszono także kwestię Białorusi, a szefowej KE przedstawiono propozycję planu pomocy dla tego kraju. – Spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie – powiedział szef polskiego rządu.

Podkreślił, że plan składa się z około 10 konkretnych punktów „dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie”. Według Morawieckiego bardzo ważne jest to, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale że zaangażowana będzie również Unia Europejska.

– Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan, przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej – zapowiedział Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej