RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europosłowie PiS oburzeni. Żądają wyjaśnień Komisji Europejskiej

Witold Waszczykowski, autor interpelacji do KE (fot. Leon Neal / WPA Pool /Getty Images)

„Składamy interpelację dotyczącą profanacji polskich barw i symboli narodowych przez Komisję Europejską” – napisała na Twitterze europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają w oficjalnym dokumencie, że iluminacja polskiego godła na tęczowym tle „stanowi profanację polskich barw narodowych, a jej celem jest powielanie fake newsu na temat Polski jako kraju homofobicznego”.

Polskie symbole w barwach LGBT na budynku KE. Aktywiści powielają fejka

Na fasadzie budynku Komisji Europejskiej aktywiści wyświetlili iluminację z polskim godłem narodowym w barwach LGBT. Aktywiści powielili w ten...

zobacz więcej

Na fasadzie budynku Komisji Europejskiej lewicowi aktywiści wyświetlili iluminację z polskim godłem narodowym w barwach LGBT. Za akcją stoi Kampania Przeciwko Homofobii.

Wizualizację wyświetlono wieczorem 22 września. Oprócz godła i flagi w tęczowych barwach aktywiści pokazali też napisy wzywające do działania ws. rzekomych „stref wolnych od LGBT” w Polsce.

W ostatnich dniach nieprawdziwą informację o takich „strefach” podawali czołowi politycy na świecie, w tym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden.

Wbrew twierdzeniom niektórych polityków, w Polsce nie istnieją „strefy wolne od LGBT”. Zwrot ten został wymyślony przez działaczy lewicowych, sprzeciwiających się m.in. przyjmowaniu przez niektóre miasta i gminy Samorządowej Karty Praw Rodzin, która ma na celu ochronę rodziców i dobro dzieci”.

Joe Biden ostro o Polsce. MSZ: Dzisiaj podejmiemy decyzję w tej sprawie

Kandydat Demokratów na prezydenta USA Joe Biden udostępnił w sieci informację o tym, że Polska powinna zlikwidować „strefy wolne od LGBT”. – Takie...

zobacz więcej

Do sprawy odnieśli się więc europosłowie PiS. „Będziemy pytać komisarzy dlaczego powielają fałszywe informacje o Polsce i dlaczego poniewierają polskie godło” – napisał na Twitterze polityk Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski. Były minister spraw zagranicznych przygotował interpelację w tej sprawie.

Do sprawy odnieśli się także Jadwiga Wiśniewska i Jacek Saryusz-Wolski. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że polskie symbole narodowe zostały sprofanowane.

W interpelacji zaznaczono, że zgodnie z polską konstytucją godłem RP jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Zarówno godło, jak i barwy podlegają ochronie prawnej.

Teraz politycy domagają się więc odpowiedzi na pytania: kto zezwolił na iluminację fałszywego godła polskiego? Dlaczego Komisja kontynuuje fałszywą narrację wobec Polski? Czy Komisja przeprosi za profanację polskiego godła narodowego i polskich barw narodowych?

źródło:
Zobacz więcej