RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang narkotykowy w Filharmonii Świętokrzyskiej. Ruszył proces

Policja zabezpiecza okolice budynku Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach (fot. PAP/Piotr Polak)

W Filharmonii Świętokrzyskiej rozpoczął się proces 17 osób oskarżonych o handel narkotykami i działalności w zorganizowanej grupie przestępczej. Akta sprawy liczą ponad 120 tomów.

Gang ze Starachowic odpowie za obrót narkotykami wartymi ponad 15 mln zł

Narkotyki warte ponad 15 mln zł, miał wprowadzić do obrotu gang Damiana S. ze Starachowic, rozbity przez kielecką policję i prokuraturę. 33-letni...

zobacz więcej

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią rozprawa musiała zostać przeprowadzona na sesji wyjazdowej. W trakcie procesu muszą być przestrzegane wszelkie zalecenia sanitarne, a w budynku sądu nie było to możliwe. Warunki do przeprowadzenia procesu spełniała sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej.

Oskarżeni do filharmonii dowożeni byli z kilku zakładów karnych w woj. świętokrzyskim. Na sali przewidziano obecność ponad 80 osób – oprócz 17 oskarżonych, również konwojentów, kilkudziesięciu obrońców i składu sędziowskiego; media nie dostały zgody na udział w rozprawie.

– Proces jest nietuzinkowy, akta sprawy zawierają się w ponad 120 tomach. Sąd przewidział dosyć dużą dynamikę procesu. Rozprawy są wyznaczane średnio co tydzień lub dwa tygodnie. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku planowane jest przeprowadzenie postępowania dowodowego w zakresie dowodów zgłoszonych przez prokuraturę – powiedział Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach.

– Trzeba się jednak spodziewać, że obrona będzie przedstawiała wnioski dowodowe i ten proces przesunie się ponad marzec 2021 r. Sąd dokłada staranności, aby proces jak najszybciej się zakończył – zapewnił Klocek.

Proces gangu narkotykowego odbędzie się w filharmonii. Na ławie oskarżonych 17 osób

Mała sala koncertowa Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach będzie miejscem procesu gangu narkotykowego. Pierwsze posiedzenie odbędzie się w...

zobacz więcej

Do przesłuchania prokurator zawnioskował 39 świadków, w tym świadka koronnego. Na jego przesłuchanie sąd przewidział 3-4 dni.

– Postępowanie aktem oskarżenia objęło łącznie 20 osób z tym, że co do trzech osób oskarżonych materiały wyłączono do innych postępowania i w tych sprawach zapadły już wyroki skazujące – powiedział Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Pierwsi dwaj podejrzani w tej sprawie zostali zatrzymani w 2018 r. w Starachowicach. Policja zabezpieczyła znaczne ilości narkotyków, m.in. ponad 10 litrów płynnej amfetaminy, kilkanaście kilogramów marihuany, blisko 19 tys. tabletek ecstasy, a także przyrządy do przerobu amfetaminy.

Zatrzymane wówczas osoby usłyszały zarzuty udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków i na wniosek prokuratora zostały tymczasowo aresztowane.

W toku śledztwa zebrano materiał dowodowy w postaci przede wszystkim zeznań świadków, wyjaśnień podejrzanych, wyników przeszukań i oględzin.

Gang nienotowanych dilerów opanował Ostrołękę i Siedlce

Policjanci stołecznego wydziału antynarkotykowego zatrzymali 13 osób z gangu, który niemal zmonopolizował handel narkotykami na terenie Ostrołęki i...

zobacz więcej

Przełomowym momentem śledztwa było pozyskanie do sprawy świadka koronnego, którego wiedza pozwoliła na rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej. Kolejnych członków gangu zatrzymano wiosną 2019 r., w tym m.in. założyciela i przywódcę grupy przestępczej, 33-letniego Damiana S.

– Damian S. usłyszał łącznie 22 zarzuty, a w tym m.in.: założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, udziału w przemycie narkotyków, udziału w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, udziału w przerabianiu narkotyków, uprawy narkotyków czy nielegalnego posiadania broni i amunicji – poinformowano.

Większość pozostałych podejrzanych usłyszała zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej i obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Grupa działała głównie na terenie Starachowic i okolic, ale także w Holandii i Hiszpanii.

Łączne ilości i wartości rynkowe narkotyków objętych w sprawie zarzutami to: ponad 250 kg marihuany o wartości ponad 10 mln zł, prawie 100 kg amfetaminy o wartości blisko 3 mln zł, tabletki ecstasy w ilości 114 tys. sztuk o wartości 2,2 mln zł, kokaina w ilości 1,1 kg o wartości 337,5 tys. zł, haszysz w ilości 3 kg o wartości 120 tys. zł oraz mefedron w ilości 1 kg o wartości 180 tys. zł.

źródło:
Zobacz więcej