RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odsyłają Trzaskowskiego na korepetycje do Chełma. Ustaliliśmy, dlaczego tam

Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Marcin Obara)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że stolica jest w fatalnej sytuacji finansowej, więc podnosi mieszkańcom opłaty m.in. za wywóz śmieci, wodę i komunikację miejską. W tym samym czasie w Chełmie wszystkie te opłaty… lecą w dół. – Warszawa musi przeprowadzić dokładną analizę. W ten sposób władze dowiedzą się, gdzie mogą uszczelnić system finansowy i gdzie szukać dodatkowych środków zewnętrznych – doradza w rozmowie z portalem tvp.info prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Kolejne podwyżki w Warszawie. Po wzroście opłat za śmieci i parkowanie

Nie planujemy takiej podwyżki – mówił w styczniu tego roku Rafał Trzaskowski pytany o koszty komunikacji miejskiej w stolicy. Od tamtej pory...

zobacz więcej

Ponieważ Warszawa sobie nie radzi, miasto planuje zaciągnąć kredyt i wyprzedawać grunty. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że wstrzymanych zostanie także wiele planowanych inwestycji (np. budowa obwodnicy Śródmieścia), a inne będą opóźnione (np. II linia metra). Mieszkańców najbardziej bulwersuje jednak sięganie do ich własnych kieszeni, bo stołeczny ratusz podnosi też opłaty za wywóz śmieci, wodę i komunikację miejską.

„A w Chełmie obniżyliśmy opłaty za wywóz śmieci, obniżamy taryfę na wodę i w przyszłym roku wprowadzamy bezpłatną komunikację” – skomentował na Twitterze Jakub Banaszek (Porozumienie) pełniący od dwóch lat funkcję prezydenta Chełma. Ta informacja wywołała lawinę komentarzy.

„Halo Gdańsk, Aleksandra Dulkiewicz. Można? Można! Trzeba brać przykład z najlepszych, a nie z kolegi” – napisał w sieci internauta Gdański Korsarz. Z kolei mieszkańcy Chełma dodawali, że są pod wrażeniem zmian w mieście. „Pan Rafał Trzaskowski powinien udać się na korepetycje z zarządzania do Chełma” – dodał z kolei polityk PiS Dominik Tarczyński.

Prezydent Chełma o planach urzędu miasta

Gigantyczne podwyżki w Warszawie. „Odwołano wiele inwestycji”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał w środę, że fala podwyżek, która dotyka ostatnio mieszkańców stolicy, to dopiero początek. – Ratusz...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem tvp.info Jakub Banaszek podkreśla, że opłata za wywóz śmieci została obniżona już w ubiegłym roku.

– Nasz plan naprawczy objął również spółkę komunalną Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, która zajmuje się m.in. wodociągami. Obniżyliśmy koszty jej działalności i pozyskaliśmy nowe dochody. Dzięki temu w najbliższym czasie obniżymy również taryfę za wodę – dodaje.

Trzecia sprawa to wprowadzenie bezpłatnej komunikacji. Prezydent Chełma przyznaje, że krok ten ma zostać wdrożony za rok, ale miasto jest na najlepszej drodze do tego, by ten cel osiągnąć.

– Operatorem komunikacji miejskiej w Chełmie jest spółka komunalna Chełmskie Linie Autobusowe, która pod rządami moich poprzedników regularnie notowała straty. W pewnym momencie doszło nawet do tego, że miała ujemne kapitały zakładowe – przypomina.

– Po objęciu urzędu prezydenta miasta podjąłem decyzję o przeorganizowaniu pracy przedsiębiorstwa. Zamknęliśmy nierentowne linie autobusowe, zerwaliśmy niekorzystne, a niekiedy wręcz działające na szkodę spółki umowy, jednocześnie zwiększając przychód z reklam i ściągalność. Po raz pierwszy spółka jest więc na plusie, a dodatkowo udało się spłacić kilka milionów zadłużenia – wymienia prezydent Chełma.

Kolejne kłopoty Trzaskowskiego. „Ruchu społecznego Czajka nie będzie” [WIDEO]

Po kryzysie wokół awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” prezydent Warszawy poinformował o fatalnej sytuacji budżetowej miasta. Zapowiedział podwyżki...

zobacz więcej

Banaszek o „fałszywej tezie” stołecznego ratusza

Władze Warszawy przekonują, że rząd nie pozwala samorządom na rozwój. Podkreślają poważne problemy związane z koronawirusem i brak wsparcia dla miast. Rzeczniczka ratusza przekonywała w ostatnich dniach, że zmiany w zarządzaniu odpadami, rozliczanie PIT czy niskie subwencje oświatowe sprawiają, że Warszawa musi ratować się pożyczkami i wyprzedażą gruntów.

– To fałszywa teza. Sprzedaż gruntów stanowi dochody majątkowe, a te można przeznaczyć jedynie na wydatki majątkowe, tj. inwestycje drogowe lub zakupy inwestycyjne. Nie można nimi finansować wydatków oświatowych czy innych, związanych z funkcjonowaniem samego urzędu lub jednostek mu podległych. Władze miasta powinny więc prowadzić odpowiedzialną i zrównoważoną politykę, przede wszystkim w zakresie dochodów i wydatków – mówi nam Jakub Banaszek.

– Warszawa musi przeprowadzić dokładną analizę. W ten sposób włodarze dowiedzą się, gdzie mogą uszczelnić system finansowy i gdzie szukać dodatkowych środków zewnętrznych. Ja na przykładzie Chełma widzę, że pomoc rządowa znajduje się obecnie na niespotykanym dotąd poziomie. Nigdy nie było tylu programów pomocowych, m.in. na realizację budowy dróg, inwestycji miejskich, rozwój strefy społecznej czy oferty kulturalnej – uważa.


Polityk przyznaje, że nie rozumie, dlaczego ekipa rządząca stolicą od 14 lat ciągle tłumaczy trudną sytuację, powołując się na błędy poprzedników.

– Objąłem urząd prezydenta Chełma po 12 latach rządów mojej poprzedniczki związanej z SLD. Spółki miejskie zastałem w fatalnej kondycji finansowej. Z ośmiu z nich aż pięć było na skraju bankructwa. Miały ujemne kapitały zakładowe. Miasto było zadłużone, a projekty inwestycyjne niedoszacowane – przyznaje.

Czarnek: Trzaskowski nie radzi sobie z problemami stolicy

Rafał Trzaskowski kompletnie nie radzi sobie z problemami stolicy – ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek, odnosząc się do ogłoszenie przez...

zobacz więcej

Ocenia jednak, że od czasu wykonania przez niego audytu miasta minął już jakiś czas, a mieszkańcy dowiedzieli się, w jak trudnej sytuacji znajdował się Chełm po rządach poprzednich władz.

– Teraz odpowiedzialność za rządzenie spada na mnie. Nie wyobrażam sobie, żeby nieustannie tłumaczyć się złymi decyzjami poprzedników – uważa.

Jak wyglądają finanse miasta?

Jakub Banaszek podkreśla, że zgodnie z rankingami i analizami ekspertów do końca 2018 r. Chełm tracił na znaczeniu, osłabiał się politycznie i finansowo. Zaznacza, że zanim objął urząd, miasto było zadłużone na kwotę ponad 162 mln zł i by je ratować, planowało wyemitować obligacje na kolejne 25 mln.

W Warszawie powstanie hostel dla osób LGBT. Są decyzje Trzaskowskiego

W stolicy powstanie hostel do osób LGBT+, ale w nieokreślonej przyszłości – wynika z odpowiedzi udzielonej przez ratusz w imieniu prezydenta...

zobacz więcej

– Przez dwa lata ich nie wyemitowaliśmy, a co więcej, spłaciliśmy już pierwsze 5 mln zadłużenia. Doprowadziliśmy do tego, że sytuacja miasta zaczęła się stabilizować – zapewnia.

– Realizujemy kilkanaście remontów dróg jednocześnie, budujemy też największy w regionie inkubator przedsiębiorczości. Stawiamy na kompleksowy rozwój miasta, więc oprócz wymienionych przedsięwzięć chcemy rozwijać także ofertę sportową oraz kulturalną – dodaje prezydent miasta.

– Mamy w planach budowę nowego stadionu piłkarskiego oraz lekkoatletycznego, wykupiliśmy również niewykorzystywany dotąd młyn w centrum miasta, w którym powstanie centrum kulturalne z prawdziwego zdarzenia – wymienia prezydent miasta.

Podkreśla, że niedawno, podczas rocznicy Rzezi Wołyńskiej, wspólnie z Jackiem Sasinem zapowiedzieli także budowę Instytutu Prawdy i Pojednania, czyli muzeum upamiętniające straszny los naszych rodaków na Wschodzie.

„Gdyby Trzaskowski był premierem, byłoby 20-proc. bezrobocie”. Śpiewak o ruchu władz Warszawy

„Nie będzie tramwaju na Gocław i Wilanów. Ekipa Rafała Trzaskowskiego zaprzepaszcza historyczną szansę miasta na rozwój. W kryzysie trzeba działać...

zobacz więcej

– W Chełmie powstały już centrum doradztwa Polskiego Funduszu Rozwoju oraz centrum usług wspólnych NFZ, a niedawno zarejestrowana została również nowa spółka PKP Linia Chełmska Szerokotorowa – dodaje.

Jakub Banaszek podkreśla, że ostatni z wymienionych projektów jeszcze bardziej wpłynie na rozwój miasta, ponieważ Chełm leży na trasie Paryż-Kijów. To potencjalna szansa na rozwój komunikacyjny i poszerzenie współpracy z Ukrainą.

– Realizujemy więc więcej inwestycji, niż było to zapowiadane, a i tak finanse są w coraz lepszej kondycji – zapewnia prezydent Chełma i zachęca samorządowców z Warszawy, by lepiej korzystali ze wsparcia oferowanego przez rząd.

źródło:
Zobacz więcej