RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza dama z wizytą u zmartwychwstanek w Rzymie

W Polsce z siostrami Zmartwychwstankami pierwsza dama spotykała się już wielokrotnie (fot. KPRP/ Grzegorz Jakubowski)

Serdeczne przyjęcie spotkało pierwszą damę w rzymskim przedszkolu prowadzonym przez zmartwychwstanki. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z zakonnicami, rozmawiając m.in. o ich działalności pedagogicznej, sytuacji włoskich szkół w czasie pandemii i powolnym przyzwyczajaniu się do nowej edukacyjnej rzeczywistości. Zgromadzenie zostało założone w XIX wieku przez dwie Polki: bł. Celinę Borzęcką i jej córkę, Sługę Bożą Jadwigę Borzęcką.

Dom Mocarzy. Trwa zbiórka na budowę wyjątkowej placówki

Wspaniała inicjatywa sióstr zmartwychwstanek. W Mocarzewie (woj. mazowieckie) szykują dom dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie....

zobacz więcej

W Polsce mieści się najliczniejsza prowincja zmartwychwstanek, z którymi pierwsza dama spotykała się już kilkukrotnie. W Rzymie pracują od ponad stu lat, wspierając ubogich i opiekując się dziećmi.

W prowadzonym przez nie przedszkolu Agata Kornhauser-Duda spotkała się z podopiecznymi placówki, które – mimo bariery językowej – przygotowały serdeczne przywitanie.

W trakcie wizyty podziękowała siostrom za ich posługę i wszelkie dobro, które czynią. Przypomniała o doświadczeniu pandemii – gdy brakowało personelu medycznego, m.in. w domach pomocy społecznej, w wielu przypadkach to właśnie zakonnice ruszyły do pomocy.

W Polsce zmartwychwstanki sprawują też pieczę nad powstającym Domem Mocarzy – miejscem opieki dla absolwentów ośrodka – dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. W placówkach szkolno-wychowawczych prowadzonych przez zgromadzenie kształci się 80 podopiecznych.

Zgodnie z prawem wychowankowie mogą przebywać w Mocarzewie do 25. roku życia. Dom zostanie utworzony z myślą o starszych podopiecznych, którzy po zakończeniu nauki będą mieli zapewnioną opiekę, rehabilitację i dostosowaną do ich potrzeb rekreację.

źródło:
Zobacz więcej