RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wzrośnie wartość pieniężna Nagrody Nobla

W 2011 roku z powodu skutków światowego kryzysu, w tym spadków na giełdach, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 mln do 8 mln koron, a fundacja poczyniła oszczędności związane ze swoją działalnością (fot. Chris Jackson/Getty Images)

Wartość pieniężna Nagrody Nobla wzrośnie od tego roku o 1 mln koron (95 tys. euro) – poinformowała Fundacja Noblowska. Oznacza to, że laureat każdej z sześciu dziedzin otrzyma po 10 mln koron (950 tys. euro).

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 – poinformowali duńscy posłowie, którzy zgłosili...

zobacz więcej

Wzrost uzasadniono poprawą stanu finansów fundacji i chęcią utrzymania prestiżu Nagrody Nobla, której wartość „powinna podążać za rzeczywistym wzrostem płac w społeczeństwie”.

Od 2012 r. kapitał, którym zarządza Fundacja Noblowska w Sztokholmie, wzrósł z prawie 3 do 4,6 mld koron. W tym okresie roczny zwrot z inwestycji był bliski 9 proc. rocznie.

W 2011 r. z powodu skutków światowego kryzysu, w tym spadków na giełdach, wartość Nagrody Nobla została obniżona z 10 mln do 8 mln koron, a fundacja poczyniła oszczędności związane ze swoją działalnością.

Ponad półtora tysiąca gości, wszyscy w strojach galowych. Ceremonia w Sztokholmie

Podczas ceremonii wręczenia Nagród Nobla w sztokholmskiej filharmonii Olga Tokarczuk - piąta polska laureatka w dziedzinie literatury - odebrała...

zobacz więcej

W 2017 r. na skutek ustabilizowania finansów zwiększono wielkość Nagrody Nobla z 8 do 9 mln koron.

W tym roku ogłoszenie laureatów Nagrody Nobla rozpocznie się 5 października. Z powodu restrykcji epidemicznych 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla w Sztokholmie i w Oslo nie odbędą się tradycyjne uroczystości, w których zazwyczaj uczestniczy ponad 1 tys. osób. Planowane są spotkania w niewielkim gronie i łączenia z laureatami online.

Nagroda Nobla oprócz pieniędzy to także złoty medal z wizerunkiem Alfreda Nobla oraz kaligrafowany dyplom.

źródło:

Zobacz więcej