RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Potężna zmiana w polskiej polityce? Wiceminister: To wzmocni rząd

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier RP Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Politycy kierownictwa PiS przyznali w nieoficjalnych rozmowach, że Jarosław Kaczyński ma w wyniku rekonstrukcji wejść do rządu. – W kontekście poszerzenia obszarów współpracy prezesa PiS z premierem szczerze mówiąc nie spodziewam się żadnych problemów – mówi portalowi tvp.info wiceminister Maciej Wąsik. Jak zaznacza, dwaj czołowi politycy obozu rządzącego „dobrze ze sobą współpracują”.

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu

Potwierdzają się ustalenia portalu tvp.info: prezes PiS Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Będzie...

zobacz więcej

W środę w Warszawie spotkali się liderzy Prawa i Sprawiedliwości, którzy rozmawiali na temat przyszłości Zjednoczonej Prawicy i zmian w rządzie. Po zakończeniu tych rozmów prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Jak udało nam się ustalić, koalicja rządząca jest znacznie bliżej porozumienia niż jeszcze kilka dni temu. Co więcej, Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Będzie nadzorował resort sprawiedliwości, MON oraz MSWiA.

Doniesienia te wciąż są jednak nieoficjalne.

„To możliwość dobrej koordynacji resortów”

– Od dłuższego czasu głośno mówiłem o tym, że wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu to bardzo dobry pomysł. To rozwiązanie, które wzmocni rząd. Wciąż nie mamy oficjalnych informacji w tej sprawie, ale jeśli doniesienia mediów się potwierdzą, to zdecydowanie tę zmianę popieram – mówi portalowi tvp.info Maciej Wąsik, wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Polityk ocenia, że takie rozwiązanie poprawi funkcjonowanie państwa. – Z perspektywy MSWiA postrzegam to jako możliwość dobrej koordynacji wszystkich resortów siłowych i obronnych. Na pewno objęcie ich nadzorem Jarosława Kaczyńskiego będzie z korzyścią dla każdego z ministerstw – ocenia.

Dworczyk: Porozumienie w koalicji jest naprawdę bliskie

Wydaje się, że porozumienie w koalicji Zjednoczonej Prawicy jest naprawdę bliskie – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odnosząc się...

zobacz więcej

Jak dodaje, procesy legislacyjne i wdrażanie reform z pewnością będą właściwie koordynowane. – A uważam, że jest to ogromnie ważne – podkreśla.

Polityka PiS pytamy, czy wejście do rządu przez Kaczyńskiego nie utrudni pracy Mateuszowi Morawieckiemu. W najważniejszym gremium politycznym znajdą się bowiem dwie wpływowe postaci.

– Szczerze mówiąc, nie spodziewam się żadnych problemów. Wejście Jarosława Kaczyńskiego tylko wzmocni rząd. Wiem, że dobrze współpracują z premierem – zapewnia Maciej Wąsik.

„Dopuszczałem przedterminowe wybory”

Spotkanie Kaczyński-Ziobro zakończone. Znamy warunki porozumienia

W środę wieczorem w Warszawie doszło do spotkania prezesa PiS z szefem Solidarnej Polski, na którym ustalono wstępne warunków porozumienia. Jak...

zobacz więcej

Negocjacje Zjednoczonej Prawicy, które były ostatnio wyjątkowo ostre, przeciągały się od dłuższego czasu. Obie strony sporu stawiały swoje warunki, a widmo rozpadu koalicji było do środowego wieczora dość poważne.

– W ostatnim czasie przekonałem się już do wszystkich scenariuszy i byłem na nie przygotowany. Dopuszczałem nawet przedterminowe wybory i rozpad koalicji. Nie zmienia to faktu, że dialog i współpraca zawsze są lepsze niż konflikt. Jeżeli więc ostatecznie dojdzie do porozumienia, na pewno będę się cieszył i spokojnie będziemy pracować dalej – przyznaje wiceminister MSWiA.

Podkreśla, że koniec wieńczy dzieło, więc jeszcze zobaczymy, jaki będzie finał negocjacji. – Wszystko wskazuje jednak na to, że maksymalnie w ciągu kilku dni dowiemy się oficjalnie o wszystkich najważniejszych ustaleniach – komentuje.

źródło:
Zobacz więcej