RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd rozmawia o oskładkowaniu wszystkich umów w Polsce

Według związkowca oskładkowanie wszystkich typów umów – tak, ale pod pewnymi warunkami (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Oskładkowanie wszystkich typów umów, także tych o dzieło i na zlecenie, pojawiło się podczas prac w podzespole Rady Dialogu Społecznego z przedstawicielami rządu. Temat budzi emocje, bo dla pracodawców to oznacza wyższe koszty pracy – zwraca uwagę businessinsider.com.pl.

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia

Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł – informuje „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Wśród stron społecznych panuje zgodność, że należy o tym rozmawiać, ale pojawiają się rozbieżności w stanowiskach na poziomie szczegółów. Dla firm to wyższe koszty, związki zawodowe są za, ale i tu nie ma jednomyślności.

W przesłanym do redakcji Business Insider Polska stanowisku Business Centre Club podkreślono, że propozycje związków zawodowych i rządu wpisują się w nurt „zaostrzania przepisów dotyczących oskładkowania umów, który jest zupełnie oderwany od realiów, w jakich obecnie funkcjonują pracodawcy i pracownicy”.

Wskazano, że uderzy to w pracowników, którzy zarobią mniej. Ich zdaniem zmiany dotkną też przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających osoby, dla których aktywność w oparciu o umowę cywilnoprawną jest dodatkowym zajęciem.

Business Centre Club wskazuje, że nie są to optymalne rozwiązania w momencie recesji gospodarczej oraz trwającej pandemii.

„Stracą wszyscy. Gdy skończą się środki z tarcz finansowych, firmy – obciążone dodatkowymi kosztami – mogą się nie utrzymać, więc będą zwalniać albo upadać, pracownicy – tracić pracę lub pracować w szarej strefie, a wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa zmaleją. Czy stać nas na 20-proc. szarą strefę?” – pyta BCC.

Maląg: Udało się uratować ponad 6 mln miejsc pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w poniedziałek w Rzeszowie, że dzięki działaniom rządu udało się uratować...

zobacz więcej

Według związkowca oskładkowanie wszystkich typów umów – tak, ale pod pewnymi warunkami.

Ich zdaniem oskładkowanie powinno mieć charakter progresywny w stosunku do dochodów.

„Oskładkowanie liniowe, polegające na tym, że bez względu na dochód należy zapłacić pełną składkę, przyniesie skutek odwrotny od oczekiwanego. To jest logiczne, że zleceniobiorcy będą zaprzestawać wykonywania czynności, albo ukrywać przychody” – uważa cytowany Grzegorz Sikora, rzecznik Forum Związków Zawodowych (FZZ).

Rzecznik FZZ obawia się, że rząd zamierza w ten sposób „fedrować portfele zleceniobiorców”, co może mieć wpływ na popyt wewnętrzny, który jest jednym z głównych filarów budowania wzrostu gospodarczego.

Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że sytuacja, w której od wielu lat tego typu umowy są niżej oskładkowane, doprowadziła do tego, że są one w Polsce nadużywane przez pracodawców.

źródło:
Zobacz więcej