RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Komornik sądowy oskarżony o przywłaszczenie prawie 2,3 mln zł

Według śledczych, oskarżony działał na szkodę interesu publicznego i stron postępowania egzekucyjnego (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki, zdjęcie ilustracyjne)

Do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu komornikowi sądowemu z Żagania. Zarzucono mu w nim przywłaszczenie prawie 2,3 mln zł z wpłat dłużników i zaliczek pobranych na poczet prowadzonych postępowań egzekucyjnych – poinformował rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Fałszywi oficerowie CBŚP oskarżeni o wyłudzenie od seniorów ponad 750 tys. zł

Ponad 750 tys. zł wyłudzili w ciągu dwóch miesięcy dwaj mężczyźni działający w gangu oszukujących seniorów metodą „na policjanta”. Dwa 26-latkowie:...

zobacz więcej

– Były już komornik dokonywał egzekucji komorniczych od dłużników, ale pieniędzy nie oddawał wierzycielom. W ten bezprawny sposób przywłaszczył sobie niemal 2,3 mln zł – powiedział Maludy.

Z ustaleń śledztwa wynika, że proceder trwał od 17 lutego 2017 r. do 24 stycznia 2018 r. W tym czasie oskarżony prowadząc kancelarię komorniczą w Żaganiu przywłaszczył powierzone mu środki na szkodę 527 wierzycieli.

– Nieterminowo i ze znacznymi opóźnieniami dokonywał przelewów należności uzyskanych od dłużników w postępowaniach egzekucyjnych. Nie wywiązywał się też z obowiązku spłaty odsetek wierzycielom za nieterminowe przekazywanie należności – wyjaśnił rzecznik.

Sprawa była prowadzona przez policjantów z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., a nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze.

Według śledczych oskarżony działał na szkodę interesu publicznego i stron postępowania egzekucyjnego. Usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia.

źródło:

Zobacz więcej