RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Uncle Ben's zmienia nazwę i logo. Powód: antyrasistowskie protesty

Twarzą marki został ponad 70 lat temu ceniony kelner z Chicago (fot. Roberto Machado Noa/LightRocket via Getty Images)
Twarzą marki został ponad 70 lat temu ceniony kelner z Chicago (fot. Roberto Machado Noa/LightRocket via Getty Images)

Wizerunek czarnoskórego mężczyzny zniknie z opakowań produktów marki Uncle Ben’s, a raczej Ben’s Original, bo zmianie poddana została także sama nazwa. Rebranding to reakcja giganta branży spożywczej Mars Incorporated na protesty przeciwko rasizmowi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Siwowłosy Wujek Ben od lat 40. ubiegłego wieku królował w segmencie ryżu w USA. W ostatnim czasie firma krytykowana była za utrwalanie stereotypów rasowych.

„Sos cygański” znika z półek. W konsekwencji dyskusji nt. rasizmu

Pod wpływem dyskusji nt. rasizmu, niemiecka firma Knorr zmienia nazwę „sosu cygańskiego”. Produkt zyska nazwę „sos paprykowy po węgiersku” –...

zobacz więcej

Marce zarzucano, że tytuły takie jak „wujek” i „ciotka” były używane w południowych stanach USA w odniesieniu do osób czarnoskórych, zamiast bardziej formalnych i pełnych szacunku „pan” lub „pani”. Nazwa Uncle Ben’s została zainspirowana teksańskim rolnikiem znanym z wysokiej jakości ryżu. Twarzą marki został kelner, szef sali w eleganckiej restauracji w Chicago, Frank Brown. Pierwsze produkty trafiły na rynek w 1947 r.

Pierwsze zmiany wizerunkowe firma rozpoczęła w 2007 r., przygotowując kampanię prezentującą Bena awansowanego na prezesa zarządu.

„Rozumiemy nierówności związane z nazwą i twarzą poprzedniej marki i, jak zapowiedzieliśmy w czerwcu, zobowiązaliśmy się do zmian” – przekazał w komunikacie koncern Mars, właściciel marki Uncle Ben’s. Firma deklaruje, że stworzyła „bardziej sprawiedliwą ikonografię”, usuwając logo z wizerunkiem czarnoskórego mężczyzny. To, i zmiana nazwy, to jednak nie wszystko.

„Podejmujemy również działania na rzecz zwiększenia integracji i równości” – zaznacza firma. Nowe opakowania mają trafić do sklepów na początku 2021 r.

Idą wybory – podpalmy świat, czyli mit systemowego rasizmu w USA

Śmierć George’a Floyda spowodowała, że prawa połowa Polski drwi z protestujących Amerykanów, a lewa połowa przeprasza, za to, że żyje. Postanowiłem...

zobacz więcej

Mars zaznacza, że będzie współpracował z National Urban League w USA, wspierając czarnoskórych szefów kuchni. Koncern przekaże 2 mln dolarów na stypendia i zainwestuje 2,5 mln dolarów w Greenville w stanie Missisipi, gdzie produkuje się ryż.

Przypomnijmy, że pod wpływem dyskusji na temat rasizmu także niemiecka firma Knorr postanowiła zmienić nazwę „sosu cygańskiego”.

Z kolei koncern Pepsi oświadczył, że dokona „rewizji strategii marketingowej” popularnej linii syropów i potraw Aunt Jemima („ciotka Jemima”), uznając, że marka opiera się na stereotypie rasowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej