RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk: Porozumienie w koalicji jest naprawdę bliskie

– Według mojej wiedzy jest tak, że jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji, rzeczywiście wydaje się, że porozumienie (Zjednoczonej Prawicy) jest już naprawdę bliskie – mówił Dworczyk w Programie Pierwszym Polskiego Radia (fot. PAP/Paweł Supernak)

Wydaje się, że porozumienie w koalicji Zjednoczonej Prawicy jest naprawdę bliskie – ocenił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Odnosząc się do doniesień medialnych, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mógłby zostać wicepremierem w rządzie, odparł że wytworzyłoby to „bardzo pozytywną synergię dla rządu”.

Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu

Potwierdzają się ustalenia portalu tvp.info: prezes PiS Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu i zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Będzie...

zobacz więcej

Michał Dworczyk był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia o toczące się w Zjednoczonej Prawicy rozmowy i o szanse na porozumienie.

– Według mojej wiedzy jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji, rzeczywiście wydaje się, że porozumienie jest już naprawdę bliskie, natomiast co do jego ostatecznej treści, kształtu i formy to decyzje podejmą ścisłe władze polityczne PiS – odpowiedział.

Jak dodał, dojdzie do tego w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Pytany, co zostało do ustalenia, odparł, że nie wie, bo jest w ścisłym kierownictwie PiS. – Po drugie tego rodzaju rozmowy warto, by prowadzić nie za pośrednictwem mediów, a w gronie samych zainteresowanych – dodał.

Dworczyk pytany był też o pojawiające się w mediach sugestie, że prezes PiS Jarosław Kaczyński mógłby zostać wicepremierem w rządzie. Szef kancelarii premiera powiedział, że cieszyłby się z takiego rozwiązania z kilku powodów.

– Po pierwsze obecność prezesa Kaczyńskiego w rządzie miałaby charakter stabilizujący, wtedy można by liczyć na większą refleksję naszych koalicjantów niż do tej pory. Po drugie na takie rozwiązanie, mówię o stworzeniu pewnego nadzoru w tym obszarze bezpieczeństwa, już wskazywały różnego rodzaju ćwiczenia, między innymi też ćwiczenia NATO-wskie – ocenił szef kancelarii premiera.

Spotkanie Kaczyński-Ziobro zakończone. Znamy warunki porozumienia

W środę wieczorem w Warszawie doszło do spotkania prezesa PiS z szefem Solidarnej Polski, na którym ustalono wstępne warunków porozumienia. Jak...

zobacz więcej

Dodał, że „prezes Kaczyński jako najbardziej doświadczony polityk na polskiej scenie politycznej byłby świetną osobą, by pokierować właśnie tym obszarem”.

– Po trzecie współpraca pana prezesa i premiera Morawieckiego – jestem przekonany – wytworzyłaby bardzo pozytywną synergię dla rządu. To dwóch wybitnych polityków – powiedział, dodając że prezes PiS i szef rządu „po prostu lubią się”.

W środę wieczorem w Warszawie doszło do kolejnego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą ws. dalszych losów Zjednoczonej Prawicy.

Po zakończeniu spotkania źródło zbliżone do rządu przekazało, że efektem negocjacji ma być wejście lidera PiS do rządu.

– Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu, będzie uczestniczył w jego posiedzeniach; zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, MON oraz MSWiA – przekazało źródło.

źródło:
Zobacz więcej