RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czarnek: Trzaskowski nie radzi sobie z problemami stolicy

Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Rafał Trzaskowski kompletnie nie radzi sobie z problemami stolicy – ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek, odnosząc się do ogłoszenie przez prezydenta Warszawy licznych podwyżek dla mieszkańców. Według polityka Trzaskowski jest najgorszym prezydentem stolicy w ostatnich wielu latach.

Kolejne podwyżki w Warszawie. Po wzroście opłat za śmieci i parkowanie

Nie planujemy takiej podwyżki – mówił w styczniu tego roku Rafał Trzaskowski pytany o koszty komunikacji miejskiej w stolicy. Od tamtej pory...

zobacz więcej

Prezydent Warszawy zapowiedział rezygnację z wielu inwestycji w związku z ciężką sytuacją finansową miasta. Poinformował, że w możliwa jest podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej; miasto ma też uzależnić wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody.

Czarnek pytany o zapowiedzi prezydenta stolicy ocenił, że Trzaskowski od początku kadencji udowadniał, iż absolutnie nie nadaje się na piastowane przez niego stanowisko.

– Chyba spodziewał się, że będzie prezydentem Warszawy na chwilkę albo że nie zostanie wybrany, bo nie radzi sobie kompletnie z wieloma sprawami – powiedział.

Według niego „te podwyżki, które zapowiada, to nic innego, jak problem z budżetem miasta stołecznego Warszawy, zgłaszany od dawna przez radnych PiS i posłów PiS-u przede wszystkim z Warszawy”.

– Dzisiaj trzeba po prostu te dziury w budżecie miasta Warszawy łatać zabieraniem pieniędzy mieszkańcom przez podnoszenie cen za opłaty i usługi komunalne – dodał Czarnek.

Afera deweloperska w Warszawie. „Gigantyczne ceny. Wjechał ciężki sprzęt”

Znany deweloper chce postawić w stolicy apartamenty na zielonych terenach Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Po tym, jak aktywiści ujawnili szereg...

zobacz więcej

Poseł PiS przypomniał, że miasto otrzymuje środki finansowe z rządu.

– Ja już nie mówię o subwencjach, ale mówię o tych zupełnie niespodziewanych środkach, czyli ponad 93 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. To są poważne środki, które mogą być przeznaczane na inwestycje samorządowe Warszawy – zaznaczył Czarnek.

Według niego „nawet przy tym dodatkowym zasileniu budżetu miasta, prezydent Trzaskowski sobie nie radzi”.

– Rafał Trzaskowski jest najgorszym prezydentem miasta stołecznego Warszawy w historii, zdaje się, ostatnich wielu lat – ocenił polityk PiS.

Na uwagę, iż prezydent Trzaskowski mówi, że straty miasta wynoszą ponad 1,5 mld zł i te 93 mln otrzymane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych to kropla w morzu potrzeb, Czarnek odparł, że trzeba dokładnie sprawdzić to, co mówi prezydent Trzaskowski.

„Gdyby Trzaskowski był premierem, byłoby 20-proc. bezrobocie”. Śpiewak o ruchu władz Warszawy

„Nie będzie tramwaju na Gocław i Wilanów. Ekipa Rafała Trzaskowskiego zaprzepaszcza historyczną szansę miasta na rozwój. W kryzysie trzeba działać...

zobacz więcej

– Znam samorządy w różnych miejscach Polski, w tym tu na wschodzie, i wiem, że w wielu samorządach środki finansowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych zdecydowanie przewyższały straty, czyli to, co było prognozowane w budżecie, a co nie spłynęło w miesiącach lockdownu – powiedział poseł PiS.

Jego zdaniem Warszawa jest jednym z najbogatszych samorządów w Polsce „i racjonalne gospodarowanie środkami mogłoby tutaj wiele pomóc”. – Pan prezydent sobie z tym po prostu nie radzi – uważa Czarnek.

Przedstawiając propozycje zmian w budżecie stolicy Trzaskowski jako powody takiej sytuacji wymienił m.in. rozregulowany rynek gospodarowania odpadami, rosnące w Warszawie tzw. janosikowe (podatek solidarnościowy, który bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych), „realizację obietnic rządzących za pieniądze samorządów” głównie związanych z obniżkami podatków, a także panującą od kilku miesięcy epidemię koronawirusa.

Wśród przykładowych skutków kryzysu społecznego i gospodarczego wywołanego epidemią Trzaskowski wskazał m.in., że w porównaniu z zeszłym rokiem w 2020 r. w dochodach miasta znajdzie się o 202 mln zł mniej z tytułu sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, 233 mln zł mniej z podatku PIT, 126 mln zł mniej z podatku CIT, a także 80 mln zł mniej z opłat za parkowanie w SPPN.

Trzaskowski poinformował, że w 2020 r. dochody miasta spadną o 1,5 mld zł. Na inwestycje planowano w tym roku wydać 3,5 mld zł, jednak po korekcie budżetu miasto będzie mogło wydać 3,04 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej