RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus: we włoskich szkołach błyskawiczne testy

Testy będą dobrowolne (fot. Reuters/Marzio Toniolo)

W szkołach w stołecznym regionie Lacjum we Włoszech rozpoczynają się w czwartek masowe badania uczniów na obecność koronawirusa przy użyciu błyskawicznych testów. Badania są dobrowolne i wymagają zgody rodziców.

Loty „covid free” sposobem na przywracanie ruchu lotniczego

We Włoszech na lotnisku Fiumicino ruszają eksperymentalne loty „covid free”. Na pokład będą wpuszczani tylko pacjenci z ujemnym wynikiem testu na...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sztab kryzysowy we władzach regionu, powołany w związku z epidemią poinformował, że pierwsze testy zostaną przeprowadzone w liceum pod Rzymem. Jak podkreślono, zgodę wyraziło tam wielu rodziców.

Następnie przebadani zostaną uczniowie kolejnych szkół w Wiecznym Mieście i okolicach.

Media podkreślają, że badania te, dające wynik w ciągu kwadransa, mogą stanowić prawdziwy przełom w działaniach na rzecz powstrzymania zakażeń koronawirusem przede wszystkim dlatego, że zastąpią dotychczasowe testy, na rezultat których trzeba czekać jedną lub dwie doby.

W przypadku przeciążenia systemu służby zdrowia czas ten wydłuży się nawet do pięciu dni, czego, jak zaznaczono, należy spodziewać się wraz z nadejściem jesieni i sezonu zachorowań na grypę oraz inne infekcje.

Błyskawiczne testy – przypomniano – zdały egzamin w letnich miesiącach na włoskich lotniskach, gdzie poddano im tysiące osób przybywających z Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Malty. Oceniane są jako wiarygodne.

Potwierdził to w środę minister zdrowia Roberto Speranza, który powiedział w parlamencie, że rezultaty stosowania tej metody w przypadku pasażerów samolotów są „zachęcające” i dlatego według jego resortu można ją wykorzystywać także poza lotniskami. Szybkie testy zaaprobowali również eksperci z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

Badania w szkołach w Lacjum rozpoczną się dziesięć dni po ich otwarciu.

źródło:

Zobacz więcej