RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda na forum ONZ: apel o przestrzeganie prawa międzynarodowego

Tegoroczny szczyt ONZ zorganizowano w formule zdalnej (fot. PAP/EPA/Rick Bajornas/UN PHOTO HANDOUT)
Tegoroczny szczyt ONZ zorganizowano w formule zdalnej (fot. PAP/EPA/Rick Bajornas/UN PHOTO HANDOUT)

Andrzej Duda powtórzył w ONZ apel o przestrzeganie prawa międzynarodowego. Polski prezydent jako jeden z kilkudziesięciu przywódców wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczny szczyt ONZ zorganizowano w formule zdalnej. Światowi przywódcy nie przyjechali do Nowego Jorku, ale nagrali wcześniej swoje przemówienia.

Prezydent Duda odwiedzi rzymski szpital. Z czego jest znany?

704 osoby wyleczono dotąd z Covid-19 w szpitalu Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Spallanzani w Rzymie, który odwiedzi w środę rano prezydent...

zobacz więcej

Andrzej Duda mówił, że przestrzeganie prawa międzynarodowego jest kluczem do pokoju na świecie. To właśnie idea „pokoju przez prawo” jest głównym przesłaniem polskiego prezydenta, powtarzanym na forum ONZ od początku pierwszej kadencji pięć lat temu.

W tegorocznym wystąpieniu prezydent Rzeczypospolitej podkreślał, że w wielu miejscach na świecie, w tym także w Europie Wschodniej, dominuje polityka siły i agresji.

– Nie może być i nie będzie trwałego pokoju na świecie bez przestrzegania prawa. Nasze przywiązanie do tej wartości oddaje hasło „pokój przez prawo”, które promowaliśmy m.in. w czasie naszej dwuletniej kadencji jako pochodzące z wyboru państwo członkowskie Rady Bezpieczeństwa. Konsekwentnie w naszych działaniach na forum ONZ podkreślamy fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu globalnej architektury bezpieczeństwa – przypominał Andrzej Duda.

Polski prezydent mówił w ONZ, że naruszanie prawa międzynarodowego zawsze powinno wiązać się z pociągnięciem do odpowiedzialności. Wspomniał przy tym o rosyjskiej agresji na Gruzję z 2008 roku i na Ukrainę z 2014 roku. Podkreślił też znaczenie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.

Prezydent RP składa wizytę we Włoszech. Jego przemówienie zostało nagrane w Warszawie. Ze względu na pandemię, w siedzibie ONZ jego wystąpienia wysłuchali jedynie dyplomaci akredytowani przy Narodach Zjednoczonych.

źródło:
Zobacz więcej