RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Brytyjski rząd nie przedstawi budżetu. „To nie czas na długoterminowe plany”

Zamiast budżetu Rishi Sunak zaprezentuje plan wspierania gospodarki (fot Reuters Peter Nicholls)

Niepewna sytuacja związana z koronawirusem sprawia, że brytyjski rząd zrezygnuje z przedstawienia tej jesieni budżetu. Zamiast tego minister finansów Rishi Sunak zaprezentuje plan wspierania gospodarki w pandemii.

„Wielka Brytania znajduje się w punkcie krytycznym w kwestii epidemii koronawirusa”

– Wielka Brytania znajduje się w punkcie krytycznym w kwestii epidemii koronawirusa i jeśli ludzie nie będą przestrzegać rządowych wytycznych, może...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, mało kto wierzy, że gdyby nawet Rishi Sunak zaprezentował budżet, to obyłoby się bez poprawek. Pokazała to już wiosna, gdy korekty wprowadzane były często z tygodnia na tydzień.

„To nie czas, by przedstawiać długoterminowe plany. Ludzie chcą, byśmy skupili się na tu i teraz” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa finansów.

Co to oznacza w praktyce? Rząd ogłosi plan pomocy ludziom dotkniętym przez zamknięcie gospodarki związane z pandemią. Bo wkrótce kończy się poprzedni program. Przez pięć miesięcy rząd wypłacał zdecydowaną większość pieniędzy milionom pracowników prywatnych firm, by nie stracili pracy.

Gabinet Borisa Johnsona nie ukrywa, że program nie może trwać wiecznie, ale deklaruje, że postara się dalej zapobiegać wzrostowi bezrobocia. O pilną pomoc zaapelował niedawno m.in. sektor kultury: teatry i sale koncertowe nadal świecą pustkami.

Według mediów część rozwiązań może być wzorowanych na tych niemieckich, pozwalających pracodawcy na zmniejszenie pracownikowi wymiaru pracy. Pieniądze za „brakujące” godziny wypłaca zatrudnionemu państwo.

Raport na temat sytuacji finansowej państwa i plany budżetowe przesunięte zostaną na wiosnę przyszłego roku. Nie jest to rzadkość. Tak było w przypadku poprzedniego roku ze względu na brexit, ale też na przykład czasów, gdy w latach 1997-2009 krajem rządziła lewica. Od niemal pół wieku minister finansów zdaje posłom raport ze stanu finansów dwa razy w roku: jesienią i wiosną.

źródło:
Zobacz więcej