RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mike Tyson będzie mógł zagłosować, po raz pierwszy w życiu

Mike Tyson szykuje się do powrotu na ring (fot. FB/Mike Tyson)

Legendarny bokser Mike Tyson nigdy wcześniej nie głosował w wyborach. W tym roku – jak zapowiada – zrobi to po raz pierwszy. Kilka milionów osadzonych w amerykańskich zakładach karnych lub byłych więźniów nie ma jednak takiego prawa.

Bił swoją dziewczynę metalowym prętem. Po odsiadce podpisał kontrakt

Rzadko się zdarza, aby zaangażowanie piłkarza przez półprofesjonalny klub wzbudziło aż tyle emocji. Ale nie w tym przypadku. Reece Thompson...

zobacz więcej

„To będzie mój pierwszy raz, gdy zagłosuję” – napisał Tyson na Twitterze. Były niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej dodał, że z uwagi na swoją kartotekę nigdy nie myślał, że będzie to możliwe.

W trakcie swojej sportowej kariery Tyson wielokrotnie wchodził w konflikt z prawem. Najgłośniejsza sprawa dotyczyła gwałtu na Nastoletniej Miss Ameryki, za który od 1992 roku przez trzy lata przebywał w zakładzie karnym. Wyrokiem skazującym boksera w szczycie jego kariery pozbawiono wyborczych praw. Po wyjściu na wolność nie zostały mu one przywrócone. Zmieniło się to w 2019 roku, gdy Nevada – stan, gdzie mieszka dawny czempion – zagwarantowała prawa wyborcze osobom, które wyszły z więzienia.

Więźniowie i byli osadzeni w wielu stanach USA nie mogą głosować. W 2016 roku było to około 6 milionów osób, czyli blisko co 40. Amerykanin w wieku uprawniającym do głosowania – wynika z danych organizacji Sentencing Project.

Zgodnie z prawem przebywający w zakładach karnych mogą uczestniczyć w wyborach jedynie w stanach Maine i Vermont. W ostatnich latach narasta presja, mająca na celu przywrócenie byłym skazanym praw wyborczych. Przychylnym okiem patrzą na to szczególnie politycy i zwolennicy Partii Demokratycznej.

W sprawę zaangażował się w tym roku miliarder Michael Blooomberg, który przed listopadowymi wyborami prezydenckimi pomaga finansowo Demokratom. Były burmistrz Nowego Jorku zebrał 16 milionów dolarów, by pomóc w rejestracji do głosowania na Florydzie. Lokalna organizacja Florida Rights Restoration Coalition twierdzi, że dzięki temu udało się spłacić zobowiązania pieniężne 32 tysiącom osób skazanych w przeszłości.

Na Florydzie – stanie o kluczowym znaczeniu w nadchodzących wyborach – w 2018 roku przyjęto zapisy, przywracającą prawa głosu dla skazanych, o ile uregulują wszystkie kary i odszkodowania należne rządowi. We wrześniu sąd apelacyjny utrzymał w mocy to prawo.

W kilka tygodni po głosowaniu 54-letni Tyson – po 16 latach rozbratu z bokserskim ringiem – zamierza wznowić karierę. Pod koniec listopada zaplanowano jego walkę z inną bokserską legendą sprzed lat – 51-letnim Royem Jonesem juniorem.

źródło:

Zobacz więcej