RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Raubiszki. Odnaleziono szczątki żołnierzy „Fakira”

Poszukiwania trwały od trzech lat (fot. IPN)

Po trzech latach poszukiwań i przebadaniu ponad trzech tysiące metrów kwadratowych pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli miejsca pochówku żołnierzy oddziału AK Sergiusza Kościałkowskiego „Fakir”. Prace przeprowadzono na Wileńszczyźnie.

Kolejne odkrycia IPN na terenie „Toledo”. „Z pewnością to nie ostatni dół”

Specjaliści IPN odnaleźli kolejne szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie. Dyrektora...

zobacz więcej

Serwis „Znad Wilii” wskazuje, że pobyt IPN na Litwie trwa od początku września, a jego celem jest między innymi odnalezienie miejsca pochówku żołnierzy oddziału Kościałkowskiego. Według dokumentacji i relacji świadków mieli oni zostać pochowani w bezpośrednim sąsiedztwie miejscowości Raubiszki.

W czwartym tygodniu poszukiwań zespół odnalazł zbiorową mogiłę. Według wstępnej oceny mogą to być szczątki poszukiwanych żołnierzy.

Partyzanci zginęli w potyczce z patrolami NKWD w lutym 1945 roku. Pochówku, na polecenie Sowietów, mieli dokonać mieszkańcy wsi. Według relacji: „Zostali złożeni w zbiorowej mogile przy drodze. Po kilku tygodniach miały być zrobione przez rodziny ekshumacje”.

– Mieliśmy sporo problemów, bo przez lata ten teren znacznie się zmienił. Dawne pola porósł las. Zmienił się układ dróg oraz linia brzegowa jeziora, względem której świadkowie lokalizowali pochówek. Nie udało by się to, gdyby nie wsparcie mieszkańców, Pana Adama Łopackiego i leśniczego, pana Stafan Siemaszko – mówi portalowi Paweł Howik, historyk IPN.

We wtorek archeolodzy – działający przy wsparciu wolontariuszy ze Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Kazimierza i Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej – natrafili na ślady w ziemi, które mogły wskazywać na istnienie jamy grobowej. „Zakładając wykop sondażowy ujawniono szczątki kilku osób. Trwające w bieżących dniach prace pozwolą ustalić konkretną liczbę pochowanych w tym miejscu osób” – informuje IPN.

Badacze oceniają, że zabici żołnierze pochodzili z powiatu święciańskiego. IPN zwraca się z gorącą prośbą do osób, których krewni zginęli w 1945 roku o kontakt. Dzięki pobraniom materiału DNA do badań porównawczych, możliwe będzie przywrócenie pamięci i imienna identyfikacja odnalezionych ofiar.

źródło:
Zobacz więcej