RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wręczono nagrody w 13. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2019

Wystawa pt. „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” w Instytucie Pileckiego – oddział w Berlinie, przedstawiająca nieznane dotychczas w Niemczech losy rotmistrza (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Wystawa pt. „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” w Instytucie Pileckiego – oddział w Berlinie, przedstawiająca nieznane dotychczas w Niemczech losy rotmistrza (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Autorów najciekawszych inicjatyw historycznych: wystaw, wydarzeń, przedsięwzięć edukacyjnych i multimedialnych zrealizowanych w roku 2019 uhonorowano podczas gali w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Trzech Polaków z szansą na Oscara

Choć wciąż nie wiadomo, jak z powodu pandemii COVID-19 wyglądać będzie przyszłoroczna ceremonia rozdania Oscarów, podobnie do lat ubiegłych ruszyła...

zobacz więcej

– Historia jest nauczycielką życia, a skoro chcemy się uczyć, to musimy odrabiać lekcje – powiedział uczestniczący w gali w Łazienkach Jarosław Sellin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku, w którym wskazywane są najważniejsze, najcenniejsze i najciekawsze inicjatywy jest taką lekcją, jest też przedsięwzięciem godnym uwagi ze względu na niezwykle szeroki obszar jaki obejmuje, jak i na znakomite, kompetentne grono jurorów ludzi nauki i kultury: muzealników, historyków, edukatorów – dodał. Zdaniem Sellina konkurs Wydarzenie Historyczne Roku jest bardzo ważny ponieważ prezentuje, promuje i upowszechnia historię i kulturę Polski w kraju i na świecie.

W 13. Plebiscycie zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, do finału nominowało 15. Z finałowej piętnastki trzy pierwsze miejsca wskazali w ogólnopolskim głosowaniu internauci.

– Polską racją stanu jest pokazywanie naszej historii w świecie m.in. poprzez takie wydarzenia jak ten Plebiscyt. Historia powinna być pokazywana nie tylko w kontekście polskim ale i uniwersalnym – powiedział prof. Andrzej Szczerski.

Polskie kino społecznościowe wybrane najlepszym kinem w Wielkiej Brytanii

Polskie kino społecznościowe POSK Cinema w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie zostało wybrane najlepszym kinem...

zobacz więcej

Pierwsze miejsce w kategorii Wystawa przypadło ekspozycji Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach pt. „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”, którą zorganizował Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

W kategorii Wydarzenie pierwszym miejscem uhonorowano Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego, zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Strona internetowa "Powstańcy Śląscy", której organizatorem jest Archiwum Państwowe w Opolu oraz Archiwum Państwowe w Katowicach, zwyciężyła w kategorii Edukacja i multimedia.

W finale Wystaw znalazły się też ekspozycje: „Dzieje złotego” (zorganizowana przez Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka), „Walka i cierpienie. Obywatele Polsce podczas II wojny światowej” (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i MSZ). „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” (Muzeum Archeologoczne w Krakowie), „Mądrość zbudowała sobie dom... Państwo krzyżackie w Prusach”(Muzeum Zamkowe w Malborku).

Nagrody Emmy: Wybrano najlepsze seriale i aktorów

Aż 30 statuetek podczas 72. ceremonii rozdania nagród Emmy zdobyły produkcje platformy HBO. Wśród nich znalazły się wyróżnienia za najlepszy serial...

zobacz więcej

W kategorii Wydarzenie finałowe nominacje zdobyli: Otwarcie historycznego gmachu Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Otwarcie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, „Zawołani po imieniu” – projekt zrealizowany przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, Rok Wazowski 2019 na Zamku Królewskim w Warszawie.

W gronie finalistów kategorii Edukacja i multimedia znalazły się: Box „100 na 100” (Polskie Wydawnictwo Muzyczne), Edukacyjna aplikacja mobilna „Być Polakiem w Breslau” (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”), „Srebrny szlak Gwarków Olkuskich” (Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu), Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie w cyfrowym świecie kultury.

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Patronatem honorowym objął 13. Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2019 prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej