RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty na Białorusi. W Mińsku zbierają się niezadowoleni z inauguracji Łukaszenki

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów (fot. PAP/EPA)

W centrum Mińska w środę zbierają się ludzie niezadowoleni z niezapowiedzianej inauguracji Alaksandra Łukaszenki – pisze agencja Interfax Zachód. Na razie nie dochodzi do zatrzymań – podkreśla. W mieście dyżurują wzmocnione patrole.

„Wybory na Białorusi nie były wolne”. Niemcy, Litwa i Czechy nie uznają prezydentury Łukaszenki

Minister spraw zagranicznych Czech Tomasz Petrziczek napisał w środę na Twitterze, że inauguracja Alaksandra Łukaszenki jest nieprawomocna,...

zobacz więcej

Korespondent agencji informuje o kilkudziesięciu osobach z biało-czerwono-białą symboliką przy stacji metra Frunzeńska, kilkadziesiąt osób zmierza też w stronę Obelisku – pomnika Mińska Miasta-Bohatera, grupa protestujących gromadzi się też przed centrum handlowym Galeria. Portal TUT.by pisze, że w pobliżu Obelisku wstrzymano ruch.

Funkcjonariusze struktur siłowych, którzy zaczęli ustawiać metalowe ogrodzenia wokół Placu Niepodległości, zdemontowali je i opuścili plac – dodaje Interfax.

Na Placu Październikowym dyżurują wzmocnione patrole, przywieziono tam też drut kolczasty i barierki. W pobliżu placu stoi około 10 więźniarek.

Wzmocnione patrole są też w pobliżu Obelisku i Placu Wolności. Zaparkowano tam autobusy, w których znajdują się funkcjonariusze.

Rzeczniczka MSW Wolha Czemadanawa powiedziała Interfaxowi, że milicja działa we wzmocnionym trybie w związku z wezwaniami do nielegalnych akcji. – Będą działać z uwzględnieniem zmiany sytuacji – dodała.

Wcześniej w środę zatrzymano już kilka osób w Mińsku. Tego dnia odbyła się niezapowiedziana i tajna inauguracja Łukaszenki. O złożeniu przez niego przysięgi media państwowe poinformowały po fakcie.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. głosów.

źródło:

Zobacz więcej