RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Cudowne właściwości grzybów. Mogą spowolnić proces starzenia

Borowik szlachetny ma najwięcej przeciwutleniacza ergotioneiny (fot. Wiki 4.0/Václav Bystřický)

Podczas spokojnych spacerów w po lesie w poszukiwaniu grzybów wzmacniamy układ krążenia i wydolność organizmu. Jedzenie ich jest jeszcze bardziej korzystne dla zdrowia, zawierają bowiem ergotioneinę, substancję, która spowalnia proces starzenia się umysłu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera.

Naukowcy wyhodowali z komórek macierzystych siatkówkę oka

Na łamach magazynu „Cell” specjaliści z Instytutu Oftalmologii Molekularnej i Klinicznej w Bazylei opisali duży sukces w pracach nad poszukiwaniem...

zobacz więcej

Seniorzy, którzy spożywają 300 gramów grzybów tygodniowo (około pół talerza), są o 50 procent mniej narażeni na łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). Ale nawet niewielkie spożycie grzybów w ciągu tygodnia może zmniejszyć ryzyko MCI, czyli starczego otępienia – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Singapuru.

To dobroczynne działanie grzybów najprawdopodobniej związane jest z ergotioneiną. Ten aminokwas ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ludzie nie są w stanie sami jej syntetyzować. Mogą ją jednak uzyskać dzięki odpowiedniej diecie. Substancja obecna jest w grzybach surowych, suszonych, a także tych poddanych obróbce kulinarnej.

Naukowcy z USA dowiedli, że najwięcej cennego przeciwutleniacza znajduje się w borowiku szlachetnym. Ergotioneinę mają również łatwo dostępne w Polsce boczniaki i pieczarki.

źródło:

Zobacz więcej