RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powrót człowieka na Księżyc. NASA przedstawiła astronomiczny budżet

Ostatnia misja załogowa na Księżyc odbyła się niemal pół wieku temu (fot. NASA)

Zaplanowany na 2024 roku powrót człowieka na Księżyc wiąże się z ogromnymi kosztami. NASA ujawniła, że budżet misji będzie wynosił 28 miliardów dolarów, z czego koszt księżycowego lądownika to 16 miliardów.

Kosmiczne śmieci zagroziły ISS

W nocy z wtorku na środę czasu europejskiego dokonano korekty orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu uniknięcia zderzenia z...

zobacz więcej

Budżet musi zostać jeszcze zatwierdzony przez amerykański Kongres. Administrator NASA, Jim Bridenstine, przyznał w telefonicznym wywiadzie z dziennikarzami, że największym ryzykiem są tutaj kwestie polityczne.

W listopadzie w USA odbędą się zarówno wybory prezydenckie jak i do Kongresu. Jako, że powrót USA na Księżyc to jedno z priorytetowych zadań, jakie przed NASA postawił prezydent Donald Trump, można spodziewać się sporów wokół projektu i jego budżetu – zwraca uwagę portal KopalniaWiedzy.pl.

W ocenie Bridenstine'a, jeśli Kongres zatwierdzi pierwszą transzę wydatków w kwocie 3,2 miliarda dolarów, to NASA będzie w stanie przeprowadzić lądowanie w 2024 roku. – Żeby było jasne, wybieramy się na Biegun Południowy. To bezdyskusyjne – podkreślił, odnosząc się do pogłosek, jakoby miejsce lądowania było podobne, jak podczas misji Apollo, kiedy to ludzi wysyłano na księżycowy równik.

Obecnie władze NASA rozważają trzy propozycje budowy księżycowego lądownika. Jeden z nich rozwijany jest przez firmę Jeffa Bezosa Blue Origin, we współpracy z Lockheedem Martinem, Northropem Grummanem oraz Draperem. Jedną propozycję złożyła SpaceX i jedną firma Dynetics.

Pierwszy, bezzałogowy lot w ramach programu Artemis, Artemis I został zaplanowany na listopad przyszłego roku. Wówczas to wystartuje rakieta SLS z kapsułą Orion. Misja Artemis II odbędzie się dwa lata później. Wówczas to astronauci okrążą Księżyc, ale nie będą lądowali. Na Srebrnym Globie wyląduje dopiero Artemis III. Astronauci pozostaną na Księżycu przez tydzień. W tym czasie opuszczą lądownik 2 do 5 razy.

– Badania, które przeprowadzą, będą całkowicie różne od tego, co robiono wcześniej. Musimy pamiętać, że w epoce Apollo sądziliśmy, że Księżyc jest suchy jak pieprz. Teraz wiemy, że jest tam pełno lodu i wiemy, że znajduje się on na Biegunie Południowym – wyjaśnił Bridenstine.

Ostatnia misja załogowa na Księżyc – Apollo 17 – miała miejsce w grudniu 1972 roku. Na satelitę Ziemi polecieli wówczas Eugene Andrew Cernan, Ronald Evans oraz geolog Harrison Schmitt, pierwszy naukowiec biorący udział w programie Apollo.

źródło:
Zobacz więcej