RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co dalej ze Zjednoczoną Prawicą? Rzeczniczka PiS komentuje

– Piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji. Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, aby móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna – powiedziała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

„Nigdy nie zaszkodzę PiS, jestem gotów do odejścia”. Mamy komentarz Ardanowskiego

Jeśli są wobec mnie jakieś inne plany, to przyjmuję je z całkowitym spokojem. Jestem przygotowany do opuszczenia stanowiska – mówi w rozmowie z...

zobacz więcej

Spotkanie kierownictwa PiS rozpoczęło się około godz. 13. Głównym tematem rozmów była przyszłość Zjednoczonej Prawicy, czyli szczegóły współpracy PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Porozumieniem Jarosława Gowina.

W rozmowach uczestniczyli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Po godzinie 16 pojawiła się informacja, że spotkanie dobiegło końca. Z siedziby partii przy ul. Nowogrodzkiej jako pierwsi wyjechali m.in. Ryszard Terlecki, Antonii Macierewicz i Mariusz Błaszczak.

Godzinę później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała o szczegółach rozmów w rozmowie z PAP. – Na dzisiejszym spotkaniu kierownictwa PiS omawiano m.in. możliwe scenariusze polityczne, ale także sprawy wewnątrzpartyjne, jak choćby kwestie związane z organizacją kongresu partii - przekazała Czerwińska. Pytana, co dalej ze Zjednoczoną Prawicą i czy podjęto już jakieś decyzje, odparła, że „piłka jest cały czas po stronie Solidarnej Polski i wszystko zależy od ich decyzji".

– Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na wszelkie scenariusze, zależy nam na współpracy, by móc realizować program, ale musi to być współpraca konstruktywna – zaznaczyła.

Wrzutka ws. LGBT nieprawdziwa

Przyspieszone wybory? Dla nich to byłaby polityczna katastrofa

Patrząc na kryzys w Zjednoczonej Prawicy i dostrzegając widmo przedterminowych wyborów, wielu widzi tam kłopoty PiS. Gdyby Polacy poszli teraz do...

zobacz więcej

Czerwińska pytana o warunki, jakie szef PiS Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobro, aby współpraca w ramach Zjednoczonej Prawicy mogła być kontynuowana i czy wśród nich znalazła się kwestia LGBT, Czerwińska odparła: „Postawione warunki powinny na razie pozostać tylko do wiedzy naszego koalicjanta. Jednak w sprawie, o którą pan pyta stwierdzam z cała stanowczością, że ten temat nie pojawił się w żadnych rozmowach".

– Stanowisko PiS w tej sprawie (LGBT - PAP) jest znane i niezmienne. Ostatnio przypomniał je w jednym z wywiadów prezes Jarosław Kaczyński – zwróciła uwagę rzeczniczka PiS. – Tego rodzaju doniesienia traktujemy jako próbę wpływania niektórych mediów z udziałem obcego kapitału na stabilność sytuacji w Polsce. Jesteśmy przekonani, że żaden z naszych koalicjantów nie ulegnie tego rodzaju inspiracjom – podkreśliła Czerwińska.

Wcześniej o szczegóły negocjacji polityków obozu rządzącego dopytywaliśmy osobiście. Z rozmowach z portalem tvp.info przyznawali, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Zaznaczali też, iż nie mogą potwierdzić informacji o bliskim końcu negocjacji. „Niestety wciąż nie ma kompromisu" – przyznawali nam w nieoficjalnych rozmowach zarówno działacze PiS jak i Solidarnej Polski.

Premier: Rozważamy podniesienie progu dla estońskiego CIT

– Rozważamy podniesienie progu przychodowego, do którego będzie można stosować estoński CIT, powyżej 50 mln zł – ogłosił Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

Blisko porozumienia? Niekoniecznie

W ostatnich dniach część mediów sugerowała, że Zbigniew Ziobro zgodził się na przyjęcie warunków stawianych przez PiS i zakończenie konfliktu obozu władzy jest coraz bliżej. Podkreślano, że mniejsi koalicjanci obiecali konsultować z Prawem i Sprawiedliwością wszystkie kluczowe projekty.

Dodawano, że ostatnie nocne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro przebiegło w dobrej atmosferze i obóz rządzący jest blisko ponownego zjednoczenia. – Rozmowy się odbyły, ale w żadnym wypadku nie potwierdzam, że jesteśmy blisko porozumienia – mówił we wtorek portalowi tvp.info szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

Dzień wcześniej (w poniedziałek) głos po spotkaniu kierownictwa PiS zabrała rzeczniczka partii Anita Czerwińska. Przekazała wówczas jedynie na Twitterze, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".

Co ważne, w środę równocześnie z toczącymi się rozmowami przy ul. Nowogrodzkiej trwało także spotkanie Solidarnej Polski. Rzecznik partii Jan Kanthak poinformował po zakończeniu rozmów, że w imieniu frakcji to Zbigniew Ziobro dalej będzie negocjował warunki współpracy swojego obozu w ramach Zjednoczonej Prawicy.

źródło:
Zobacz więcej