RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Austria: Pozwy przeciwko rządowi za zaniechania podczas epidemii

Oficjalnie pierwszy przypadek koronawirusa w tyrolskim ośrodku narciarskim został potwierdzony 7 marca (fot. REUTERS/Leonhard Foeger)

Austriacka organizacja zajmująca się ochroną praw konsumentów poinformowała w środę, że złożyła cztery pozwy przeciwko rządowi tego kraju za to, iż nie powstrzymał epidemii koronawirusa w alpejskim kurorcie narciarskim Ischgl we wczesnej fazie rozwoju zarazy.

Po sądowej ugodzie grupa Bayer zanotowała gigantyczną stratę

W drugim kwartale roku grupa Bayer zanotowała ogromną stratę. To konsekwencja wartej 10,8 mld dol. ugody zawartej przez niemiecki koncern chemiczny...

zobacz więcej

Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (VSV) przekazało, że złożyło cztery pozwy, występując w imieniu osób prywatnych, w tym jednej z Austrii i trzech z Niemiec. Domagają się one od austriackiego rządu odszkodowania w wysokości do 100 tys. euro.

Procesy mają utorować drogę pozwowi zbiorowemu, który ma być złożony w przyszłym roku. Według prezesa VSV Petera Kolby ze stowarzyszeniem skontaktowało się ponad 6 tys. osób z 45 krajów świata. U 80 proc. z nich po powrocie z Ischgl zdiagnozowano infekcję SARS-CoV-2.

Oficjalnie pierwszy przypadek koronawirusa w tyrolskim ośrodku narciarskim został potwierdzony 7 marca, ale austriacka agencja zdrowia publicznego uważa, że pierwsze infekcje mogły mieć miejsce już 5 lutego – relacjonuje stacja BBC.

Ognisko epidemii w Ischgl było jednym z pierwszych w Europie i przyczyniło się do rozprzestrzenienia się koronawirusa na kontynencie - przypomina agencja AP. Według VSV zarówno rząd krajowy Tyrolu, jak i austriacki rząd federalny wiedziały o zagrożeniu masowymi zakażeniami SARS-CoV-2 co najmniej od lutego, ale odpowiedziały na nie zbyt wolno.

Organizacja zarzuca także władzom regionalnym, że ze względu na interesy lokalnej branży turystycznej zlekceważyły zagrożenie - do licznych infekcji dochodziło na przykład w zatłoczonych barach.

Austriacka agencja zdrowia publicznego informowała na początku kwietnia, że Ischgl było największym ogniskiem epidemii w Austrii, w którym zakaziło się ponad 800 Austriaków i nawet dwa razy więcej osób z zagranicy, głównie z Niemiec i krajów skandynawskich. Miejscowość i jej okolice objęto kwarantanną 13 marca, po półtora miesiąca zaczęto łagodzić restrykcje

źródło:

Zobacz więcej