RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Optymistyczne prognozy

MR podkreśla, że spadek liczby bezrobotnych, mimo że niewielki, jest pierwszym od marca br. (fot.shutterstock/oneinchpunch)

Środowe dane GUS świadczą o stabilizacji sytuacji na rynku pracy – ocenia Ministerstwo Rozwoju. Zastrzega, że następująca stopniowo poprawa koniunktury i trudności niektórych branż nie pozwalają na razie na mocne odbicie i powrót rynku pracy do sytuacji sprzed pandemii.

Długi a moralność w finansach. Zaskakujące wyniki badania Polaków

Rośnie akceptacja nieetycznych zachowań w obszarze finansów – wynika z badania „Moralność finansowa Polaków”, opublikowanego przez Związek...

zobacz więcej

GUS poinformował w środę, że stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w lipcu, a liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1 mld 28,0 tys. wobec 1 mln 29,5 tys. osób w lipcu.

„Powyższe dane świadczą o stabilizacji sytuacji na rynku pracy. Poprawa sytuacji w większości branż, która następowała od maja, przełożyła się na możliwość utrzymania miejsc pracy, a nawet stopniowy wzrost ofert pracy. Zwiększonej liczbie ofert sprzyja również okres letni, który generuje więcej miejsc pracy w gospodarce” – ocenia Ministerstwo Rozwoju.

„Poprawa koniunktury następująca stopniowo, a także trudności niektórych branż nie pozwalają jednak na razie na mocne odbicie i powrót rynku pracy do sytuacji sprzed pandemii” – zastrzeżono.

Ministerstwo zauważa, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła w sierpniu, stopa bezrobocia ustabilizowała się, a liczba ofert pracy na koniec miesiąca rośnie. Przypomniano, że według GUS na koniec sierpnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 28 tys. bezrobotnych, czyli o 1,5 tys. mniej niż w lipcu.

MR podkreśla, że spadek liczby bezrobotnych, mimo że niewielki, jest pierwszym od marca br.

„Liczba bezrobotnych wciąż pozostaje na poziomie wyraźnie niższym niż w analogicznym miesiącu 2019 r. – różnica wynosi 162 tys. Stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 6,1 – na tym poziomie pozostaje od czerwca br. Liczba ofert pracy na koniec miesiąca wyniosła 73,7 tys. (o 900 więcej niż w lipcu). Jest to piąty miesiąc z rzędu, kiedy ofert pracy przybywa, spada jednak dynamika tego wzrostu” – napisano w komentarzu.

źródło:

Zobacz więcej