RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprawy dyscyplinarne, odwrócenie PO i „wyprowadzka za granicę”. Kłopoty Giertycha

Według gazety Giertych ma zamiar wyprowadzić się z kraju  (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Według gazety Giertych ma zamiar wyprowadzić się z kraju (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Mecenas Roman Giertych jest swoistym rekordzistą, jeśli chodzi o ilość skarg, które wpływają na niego do Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie – pisze tygodnik „Gazeta Polska”. Autorka publikacji Dorota Kania zauważa, że „przez wiele lat dyscyplinarne sprawy Giertycha były systematycznie umarzane”, ale od niedawna sytuacja się zmieniła.

Giertych ma kłopot. Dochodzenie wszczęte

Wszcząłem dochodzenie dyscyplinarne w sprawie dotyczącej mec. Romana Giertycha – powiedział rzecznik dyscyplinarny warszawskiej adwokatury mec....

zobacz więcej

W artykule przywołano kilka spraw dyscyplinarnych tego związanego z opozycją prawnika, dawnego ministra i przewodniczącego Ligi Polskich Rodzin. Jedna z nich miała związek z tzw. aferą podsłuchową.

„Sprawa dotyczyła ciągu wydarzeń związanych z publikacją nagrań z podsłuchów m.in. osób, które jako pokrzywdzone reprezentował Giertych” – czytamy. W tej sprawie rzecznik dyscyplinarny nie uznał winy mecenasa, sprawę umorzono.

Kolejny przykład – „skarga Rafała S. – nierozliczenia się z kwoty w wysokości nad 82 tys. zł”. Rzecznik dyscyplinarny sprawę wszczął, a potem umorzył, bo pokrzywdzony wycofał skargę.

Autorka publikacji zauważa, że ostatnio „mecenas ponosi porażki”. Jako przykład podaje oddalenie przez sąd apelacyjny skargi na prokuratorów, którzy prowadzili śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej.

Giertych pod koniec września ma też stawić się przed rzecznikiem dyscyplinarnym w związku ze skargą europosła Patryka Jakiego. Chodzi o wpis Giertycha na Twitterze: „Zmuszenie Jakiego do przeprosin to prawie jakby ktoś Suskiego zmusił do myślenia, Macierewicza do logicznych wywodów, a Morawieckiego do mówienia prawdy”.

Kolejną ze spraw jest ta związana ze skandalem ujawnionym przez „Super Express”, który dotyczył m.in. dziennikarza „Gazety Wyborczej”. Media donosiły, że w kancelarii Giertycha doszło do spotkania biznesmena Łukasza G. (jego nazwisko padało w kontekście zakupu maseczek przez Ministerstwo Zdrowia), Wojciecha Cz. i samego mecenasa. Sprawę o możliwe złamanie tajemnicy adwokackiej bada rzecznik dyscyplinarny.

Gazeta podsumowuje, że od mecenasa „odwrócili się politycy Platformy Obywatelskiej”. Według nieoficjalnych informacji tygodnika Giertych chce wyprowadzić się za granicę, a w kraju realizować jedynie praktykę adwokacką.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej