
Polscy lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni odpowiedzieli na zaproszenie ministerstwa zdrowia Etiopii i rozpoczęli pracę w największym w Afryce Wschodniej szpitalu dla chorych na COVID-19. W środę w ubraniach ochronnych weszli na teren czerwonej strefy tej placówki, zorganizowanej w centrum konferencyjnym w Addis Abebie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w sobotnim numerze dziennika „Le Monde” przyznaje, że UE została początkowo...
zobacz więcej
CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE
Część ekipy z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej z pomocą do Etiopii dotarła w poniedziałek. Na lotnisku przywitał ich ambasador desygnowany w Etiopii, Przemysław Bobak. Pozostali mają dotrzeć w ciągu kilku dni. 20 ekspertów będzie pracować w szpitalu liczącym 1040 łóżek dla chorych na Covid-19. Misja, finansowana przez polskie władze, potrwa cztery tygodnie.
– Będzie to szósta misja Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w odpowiedzi na pandemię COVID-19 – powiedział Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Polscy specjaliści pracują pod zwierzchnictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
We wtorek Polacy zapoznawali się z procedurami panującymi w etiopskim szpitalu.
– Z lekarzami i personelem medycznym w Etiopii chcemy się podzielić nie tylko doświadczeniem z polskich szpitali, ale także tym, zdobytym podczas wcześniejszych misji we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Libanie i na Madagaskarze – zaznaczył Wilk. Jak dodał, będą im pomagać specjaliści z Instytutu Karolinska w Szwecji.
Grupa polskich lekarzy wylatuje w poniedziałek do Włoch. 15-osobowy zespół będzie pomagał w walce z koronawirusem we włoskim mieście Brescia w...
zobacz więcej
Władze Etiopii w związku z pandemią koronawirusa mają już w planach otwarcie kolejnego szpitala.
– Nasz wyjazd to nie tylko pomoc, ale także gest solidarności. Lekarze pracujący w wyspecjalizowanych szpitalach nie widzieli swoich rodzin od wielu tygodni. Wspierając szpitale dodatkowym personelem oraz doświadczeniem, chcemy pozwolić naszym etiopskim kolegom i koleżankom na chwilę odpoczynku, zebranie sił na kolejne miesiące walki z tą straszną pandemią – przyznał prezes Fundacji PCPM.
110-milionowa Etiopia boryka się z codziennym przyrostem nowych zakażeń, wahającym się od kilkuset do ponad tysiąca przypadków. Kraj ten znajduje się na drugim miejscu w Afryce Subsaharyjskiej pod względem liczby zachorowań na Covid-19. Rząd sukcesywnie zwiększa liczbę testów na SARS-CoV-2 również poza stolicą Addis Abebie.
— RatownicyPCPM (@RatownicyPCPM) September 23, 2020
Pierwszy dzień pracy Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Addis Abebie za nami- zapoznanie się z procedurami w 1000-łóżkowym szpitalu Dla chorych na COVID-19 zorganizowanym w centrum kongresowym.
— Wojtek Wilk PCPM (@WilkWojtekPCPM) September 22, 2020
Od jutra bezp. pomoc pacjentom w strefie czerwonej szpitala, w ubraniach ochronnych pic.twitter.com/RRgLT6am9u
Emergency Medical Team @FundacjaPCPM funded by Poland arrived in #Ethiopia and will soon start working in the #COVID-19 treatment center @ the Millennium Hall@PremierRP_en@lia_tadesse @EPHIEthiopia@WHOEthiopia @WilkWojtekPCPM#PolishAid #TeamEuropehttps://t.co/FTs9wjBcrO
— Polish Embassy in Ethiopia (@PLinEthiopia) September 22, 2020