RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy wspierają etiopskich lekarzy w walce z koronawirusem. Weszli do czerwonej strefy

W środę polski personel medyczny w ubraniach ochronnych wszedł na teren czerwonej strefy szpitala w Addis Abebie (fot.Twitter/RatownicyPCPM)
W środę polski personel medyczny w ubraniach ochronnych wszedł na teren czerwonej strefy szpitala w Addis Abebie (fot.Twitter/RatownicyPCPM)

Polscy lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni odpowiedzieli na zaproszenie ministerstwa zdrowia Etiopii i rozpoczęli pracę w największym w Afryce Wschodniej szpitalu dla chorych na COVID-19. W środę w ubraniach ochronnych weszli na teren czerwonej strefy tej placówki, zorganizowanej w centrum konferencyjnym w Addis Abebie.

Szefowa KE chwali Polaków za solidarność z Włochami

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w sobotnim numerze dziennika „Le Monde” przyznaje, że UE została początkowo...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Część ekipy z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej z pomocą do Etiopii dotarła w poniedziałek. Na lotnisku przywitał ich ambasador desygnowany w Etiopii, Przemysław Bobak. Pozostali mają dotrzeć w ciągu kilku dni. 20 ekspertów będzie pracować w szpitalu liczącym 1040 łóżek dla chorych na Covid-19. Misja, finansowana przez polskie władze, potrwa cztery tygodnie.

– Będzie to szósta misja Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w odpowiedzi na pandemię COVID-19 – powiedział Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Polscy specjaliści pracują pod zwierzchnictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

We wtorek Polacy zapoznawali się z procedurami panującymi w etiopskim szpitalu. – Z lekarzami i personelem medycznym w Etiopii chcemy się podzielić nie tylko doświadczeniem z polskich szpitali, ale także tym, zdobytym podczas wcześniejszych misji we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Libanie i na Madagaskarze – zaznaczył Wilk. Jak dodał, będą im pomagać specjaliści z Instytutu Karolinska w Szwecji.

(fot.Twitter/RatownicyPCPM)
(fot.Twitter/RatownicyPCPM)

Polscy lekarze jadą do Włoch. Pomogą w walce z koronawirusem

Grupa polskich lekarzy wylatuje w poniedziałek do Włoch. 15-osobowy zespół będzie pomagał w walce z koronawirusem we włoskim mieście Brescia w...

zobacz więcej

Władze Etiopii w związku z pandemią koronawirusa mają już w planach otwarcie kolejnego szpitala.

– Nasz wyjazd to nie tylko pomoc, ale także gest solidarności. Lekarze pracujący w wyspecjalizowanych szpitalach nie widzieli swoich rodzin od wielu tygodni. Wspierając szpitale dodatkowym personelem oraz doświadczeniem, chcemy pozwolić naszym etiopskim kolegom i koleżankom na chwilę odpoczynku, zebranie sił na kolejne miesiące walki z tą straszną pandemią – przyznał prezes Fundacji PCPM.

110-milionowa Etiopia boryka się z codziennym przyrostem nowych zakażeń, wahającym się od kilkuset do ponad tysiąca przypadków. Kraj ten znajduje się na drugim miejscu w Afryce Subsaharyjskiej pod względem liczby zachorowań na Covid-19. Rząd sukcesywnie zwiększa liczbę testów na SARS-CoV-2 również poza stolicą Addis Abebie.

źródło:
Zobacz więcej