RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda we Włoszech. Rusza współpraca instytutów walczących z koronawirusem

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w Rzymie Instytut Spallanzaniego, który zajmuje się badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi i metodami leczenia Covid-19. W obecności prezydenta podpisano porozumienie o współpracy między Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładem Higieny.

Pierwsze gratulacje z Włoch dla prezydenta Andrzeja Dudy [WIDEO]

Gratulacje dla ponownie wybranego prezydenta Andrzeja Dudy, z wysoką frekwencją w głosowaniu, pomimo kampanii demonizacji ze strony lewicy oraz...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Już 2 lutego poinformowano o przełomie naukowym w Instytucie Spallanzaniego. Wyizolowano tam koronawirusa, co wtedy uznano za wiadomość „o znaczeniu globalnym”. Włochy były pierwszym krajem w Europie, w którym to się udało.

Podczas kolejnych badań tamtejsi naukowcy wyizolowali koronawirusa z łez pacjentki, co pozwoliło stwierdzić, że oczy patogen może replikować się nie tylko w układzie oddechowym, ale i w spojówkach.

24 sierpnia w szpitalu Spallanzaniego rozpoczęły się testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do testów wybrano 90 ochotników z 7 tys. Prace nad szczepionką sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum i włoskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

Prezydent potwierdził kierunek pierwszej podróży zagranicznej w drugiej kadencji

Prezydent Andrzej Duda w pierwszą podróż zagraniczną w drugiej kadencji uda się do Włoch i Watykanu. W czwartek w wywiadzie dla Polsat News...

zobacz więcej

Pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia. Szczepionka ma być gotowa wiosną.

Do tej pory w szpitalu Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Spallanzani w Rzymie z Covid-19 wyleczono 704 osoby.

Do szpitala Spallanzaniego trafiły pod koniec stycznia dwie pierwsze we Włoszech osoby, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa. Było to małżeństwo 60-letnich chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. Stan obojga był ciężki, walka o ich zdrowie trwała siedem tygodni. Byli podłączeni do respiratorów.

Kiedy zostali wyleczeni i wrócili do Chin, przekazali 40 tys. euro na rzecz tego szpitala, by podziękować za uratowanie ich życia.

źródło:
Zobacz więcej