RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest polski lek przeciw koronawirusowi. Lubelska spółka pierwsza na świecie

Zakończył się proces rozlewu Immunoglobiny anty SARS-CoV-2, pierwszej serii polskiego leku na koronawirusa – poinformował na konferencji prasowej członek zarządu ds. operacyjnych Biomedu Lublin Piotr Fic. Polski lek na koronawirusa to pierwsze takie osiągnięcie na świecie. Pierwsza partia zostanie przeznaczona do badań klinicznych. Rozlany do ampułek preparat został właśnie zaprezentowany.

Lubelski producent leku na Covid-19 pod ostrzałem giełdowych spekulantów

Biomed Lublin, producent polskiego leku na koronawirusa, zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rozpoczynając konferencję lubelski senator Grzegorz Czelej (PiS), współtwórca koncepcji leku, oświadczył, że jako pierwsi na świecie uzyskali preparat, który działa. – Zawiera on przeciwciała neutralizujące, czyli zabijające wirusa – wyjaśnił.

Przed kamerami wyjął ampułkę leku i ustawił do zdjęć.

Biomed Lublin to polska firma biotechnologiczna, założona w 1944 roku. Ma jedyne w kraju laboratorium frakcjonowania osocza. Lek wytworzony w wyniku procesu frakcjonowania osocza osób zdrowych – ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo – zawiera immunoglobuliny specyficzne anty SARS-CoV-2.

Powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie – poinformował prezes zarządu lubelskiej spółki Marcin Piróg.
teraz odtwarzane
W Lublinie zaprezentowano ampułkę pierwszego na świecie leku na Covid-19

Lekarstwo na Covid-19 z Lublina. „Skuteczność na poziomie nawet 80 proc.”

Zakładamy, że skuteczność leku może być na poziomie 50-80 proc., czyli o tyle może zmniejszyć liczbę zgonów wśród osób, które dziś umierają – mówi...

zobacz więcej

Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych – jak podał – planowane jest w IV kwartale 2020 r.

Członek zarządu ds. operacyjnych Biomedu Lublin Piotr Fic wskazał, że w oparciu o posiadaną technologię frakcjonowania osocza ludzkiego spółka wytworzyła substancję czynną, która została przebadana na aktywność i skuteczność zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przez zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przy projekcie współpracujące także Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

źródło:
Zobacz więcej