RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny wychodzi ze szpitala. Lekarze o szansach na powrót do zdrowia

Lider antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny został wypisany ze szpitala Charite w Berlinie – poinformowała placówka medyczna. Rosjanin przebywał na leczeniu w Charite po próbie zamordowania go chemicznym środkiem bojowym z grupy nowiczok.

Masowe odejścia z białoruskich służb. Co ich teraz czeka?

Protesty na Białorusi nie ustają, tak jak brutalność tamtejszej milicji. Niektórzy funkcjonariusze reżimu mają jednak dość, masowo odchodzą ze...

zobacz więcej

„Stan pacjenta poprawił się na tyle, że został on wypisany ze stacjonarnej opieki szpitalnej” – napisano w oświadczeniu Charite.

„Na podstawie tego, że pacjent poczuł się lepiej oraz (na podstawie) jego obecnego stanu lekarze uważają, że całkowite wyzdrowienie jest możliwe. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić potencjalne długoterminowe skutki jego ciężkiego zatrucia” – wskazano.

Według rządu Niemiec istnieją dowody na próbę zamordowania Nawalnego zakazanym chemicznym środkiem bojowym z grupy nowiczok, opracowanym w Rosji.

Na razie nie wiadomo, czy Aleksiej Nawalny wróci do Moskwy, czy pozostanie w Niemczech do końca terapii. Unia Europejska i Stany Zjednoczone żądają, aby Rosja przeprowadziła śledztwo w sprawie próby otrucia opozycjonisty.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że na razie nie ma podstaw do wszczęcia postępowania i zarzucił współpracownikom polityka, że wywieźli za granicę ważne dowody, co utrudnia prowadzenie czynności śledczych. Współpracująca z liderem opozycji polityk Lubow Sobol oświadczyła w Radiu Svoboda, że „sygnał do zamachu na Nawalnego dał Władimir Putin”.

W poniedziałek rosyjska prokuratura generalna zwróciła się do ministerstwa sprawiedliwości Niemiec z wnioskiem o umożliwienie przesłuchania Aleksieja Nawalnego.

źródło:
Zobacz więcej