RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Polsce powstaną trzy nowe wyspy

Prace przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście - Szczecin (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Estyjska, Brysna i Śmięcka – to nazwy trzech nowych wysp, które powstaną w ramach prac na zalewach Wiślanym i Szczecińskim – przekazał resort gospodarki morskiej. Nazwy zostały wyłonione w konkursie, w którym wzięło udział blisko 22 tysiące osób.

Pozytywna decyzja środowiskowa ws. przekopu Mierzei Wiślanej utrzymana

Pozytywna decyzja środowiskowa dotycząca budowy nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym została utrzymana w mocy – podała we...

zobacz więcej

Konkurs dotyczył wyłonienia nazw dwóch wysp powstających na Zalewie Szczecińskim i jednej na Zalewie Wiślanym.

Zwycięska nazwa na Zalewie Wiślanym to wyspa Estyjska, nawiązująca do dawnej średniowiecznej nazwy zalewu. Poparło ją 9984 osoby. Wyspa powstaje w ramach przekopu Mierzei Wiślanej. Kolejne nazwy wybrano dla powstających wysp na północy i południu Zalewu Szczecińskiego. W pierwszym przypadku wygrała Brysna – od połączenia nazw „bryza” oraz „sny” – uzyskując 9693 głosów. Na południu zalewu postanie Śmięcka. Nazwa pochodzi od uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim. Propozycja uzyskała 8735 głosów.

Autorzy zwycięskich propozycji otrzymają pamiątkowe grawertony.

Konkurs zainicjował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wyspy powstają w ramach inwestycji morskich, przekopu Mierzei Wiślanej oraz pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się teraz z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie znazw nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej.

źródło:
Zobacz więcej