RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Warszawie powstanie hostel dla osób LGBT. Są decyzje Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski na tzw. Paradzie Równości w stolicy, w czerwcu 2019 roku (fot. FORUM/Andrzej Hulimka)

W stolicy powstanie hostel do osób LGBT+, ale w nieokreślonej przyszłości – wynika z odpowiedzi udzielonej przez ratusz w imieniu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na interpelację radnych KO. Był to jeden z kluczowych punktów Deklaracji LGBT podpisanej przez włodarza stolicy. Nie powstanie jednak centrum kulturalne i stanowisko rzecznika tej społeczności przy prezydencie miasta – ich zadania i kompetencje znajdą miejsce w już istniejących instytucjach.

Tłum skandował: „Gdzie jest Rafał?!”. Aktywiści LGBT rozczarowani Trzaskowskim [WIDEO]

Gdzie jest prezydent Trzaskowski, kiedy jesteśmy ciągani po chodnikach? Gdzie jest prezydent tego miasta, który podobno troszczy się o całą naszą...

zobacz więcej

Dwoje radnych stołecznych Agata Diduszko-Zyglewska i Marek Szolc (KO) zwrócili się do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego z interpelacją w sprawie realizacji podpisanej przez niego w ubiegłym roku „Deklaracji – Warszawska Polityka Miejska na rzecz Społeczności LGBT+”. Apelowali m.in. o przyspieszenie działań mających na celu utworzenie hostelu dla lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transpłciowych.

W odpowiedzi wystosowanej przez ratusz w imieniu Trzaskowskiego napisano, że „działania związane z utworzeniem hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ są przedmiotem rozmów i analiz wewnątrz urzędu oraz z organizacjami społecznymi z doświadczeniem w tym obszarze”.

Według informacji ratusza, „podjęte zostaną prace z udziałem strony społecznej nad wypracowaniem długofalowego rozwiązania opartego o mechanizm ekonomii społecznej”. Podkreślono, że „do tego czasu wdrożone zostanie rozwiązanie »przejściowe«, najprawdopodobniej w formie wieloletniego konkursu dla organizacji pozarządowych na realizację programu wspierającego osoby LGBT+ w osiąganiu samodzielności życiowej”.

Ratusz poinformował, że „prezydent wycofał się natomiast z realizacji zapisu Deklaracji dotyczącego centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+”. Wyjaśnił, że decyzja ta została podjęta „z uwagi na możliwość realizacji potencjału środowiska w istniejących już w stolicy instytucjach i trudną sytuację finansową miasta”.

Trzaskowski zrezygnował również z „realizacji postulatu dotyczącego powołania osobnego stanowiska Pełnomocnika Prezydenta ds. społeczności LGBT+”. W odpowiedzi na interpelację wyjaśniono, że „tematyka ta znajdzie się w kompetencjach Pełnomocnika Prezydenta ds. równego traktowania, którego przywrócenie jest aktualnie przedmiotem analiz w Urzędzie Miasta”.

źródło:

Zobacz więcej