RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zarekwirowali setki tysięcy lewych papierosów pod Warszawą

Wartość przejętego sprzętu oszacowano na ok. 2 mln zł (fot. KAS)
Wartość przejętego sprzętu oszacowano na ok. 2 mln zł (fot. KAS)

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów, magazyn i krajalnię tytoniu. Przejęli 16 ton krajanki i suszu tytoniowego, 220 tys. nielegalnych papierosów oraz maszyny służące do ich produkcji. Przestępcy pomyśleli też o zapleczu socjalnym dla pracowników.

Gang mógł zarobić ponad 29 mln zł na produkcji papierosów

Nawet 33 mln podrobionych papierosów, mogli wyprodukować gangsterzy w fabryce zlikwidowanej przez CBŚP i wielkopolskie „pezety” Prokuratury...

zobacz więcej

Nielegalne przedsiębiorstwo działało w dwóch lokalizacjach. W Łodzi był magazyn z krajalnią tytoniu, a w hali pod Warszawą zorganizowano fabrykę nielegalnych papierosów, do której tytoń dostarczany był właśnie z Łodzi.

– Nad rozbiciem tej fabryki pracowano od kilku miesięcy – mówi portalowi tvp.info st. asp. Maciej Czarnecki z Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku. Chodziło o to, by funkcjonariusze podlaskiej i łódzkiej KAS jednocześnie mogli wkroczyć na teren obu miejsc.

W łódzkim magazynie funkcjonariusze przejęli ponad 5,5 tony krajanki i suszu tytoniowego, maszyny do krojenia i suszenia tytoniu, setki tysięcy gilz papierosowych oraz 20 tys. szt. nielegalnych papierosów.

W podwarszawskiej hali oprócz linii produkcyjnej przygotowano specjalne zaplecze socjalne dla pracowników. W wydzielonej hali przygotowano sypialnie, oddzielane ściankami działowymi. Była też kuchnia.

Na terenie fabryki znajdowało się 11 ton krajanki i suszu tytoniowego, 200 tys. wyprodukowanych papierosów oraz komponenty wykorzystywane w ich wytwarzaniu i konfekcjonowaniu (filtry, gilzy, kleje, poligrafia).

Podczas akcji wpadło zatrzymano mężczyzn, których aresztowano na trzy miesiące.

Wartość przejętego sprzętu oszacowano na ok. 2 mln zł. – Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły do obrotu, Skarb Państwa straciłby ok. 15,5 mln zł – wyjaśnia Czarnecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej