RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ardanowski odejdzie? Rzecznik PiS o „standardowych procedurach”

Ze statutu PiS wynika, że osoba, która jest pozbawiona praw członka PiS, również traci rekomendację na pełnione przez siebie funkcje – podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o polityczną przyszłość ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Niektóre media donoszą nieoficjalnie, że Ardanowski nie będzie już kierował resortem rolnictwa.

„Koalicji nie ma. Wszystko teraz zależy od odpowiedzi Ziobry”

W tej chwili wszystkie scenariusze są na stole, z rządem mniejszościowym włącznie i wyborami przedterminowymi – powiedział szef Komitetu...

zobacz więcej

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Fogiel był pytany m.in. o sytuację 15 posłów PiS, którzy w piątek – decyzją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego – zostali zawieszeni w prawach członka partii. To konsekwencja zagłosowania przez nich przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przeciw ustawie głosował m.in. Jan Krzysztof Ardanowski.

– To będzie decyzja władz partii, ale stosujemy tutaj standardową procedurę statutową. Państwo (posłowie) zostali zawieszeni w prawach członków PiS, postępowanie w ich sprawie wszczął rzecznik dyscypliny partyjnej i po ustaleniach, i rekomendacjach rzecznika, decyzję będzie podejmował Komitet Polityczny PiS – poinformował Fogiel.

Dopytywany o los ministra Ardanowskiego, który wyłamał się z partyjnej dyscypliny w głosowaniu i został zawieszony w prawach członka PiS, Fogiel przypomniał, że decyzję o składzie rządu podejmuje premier.

– Ale również ze statutu PiS wynika, że osoba, która jest tymczasowo czy zupełnie pozbawiona praw członka PiS, również traci rekomendację PiS na pełnione przez siebie funkcje – powiedział Fogiel.

Wp.pl donosi, że losy ministra Ardanowskiego są już rzekomo przesądzone i niebawem nie będzie już ministrem. Jego miejsca nie zajmie też – twierdzi portal – Henryk Kowalczyk, który miał być szykowany na to stanowisko.

Jak poradzi sobie PiS bez koalicjantów? Jest nowy sondaż

Bez Solidarnej Polski i Porozumienia PiS nadal jest najpopularniejszą partią – pisze środowy „Super Express”, cytując wyniki przeprowadzonego na...

zobacz więcej

Wicerzecznik PiS był też pytany o sytuację w Zjednoczonej Prawicy w związku ze sporem koalicjantów, który ujawnił się po głosowaniu nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, a także po dyskusji nad projektem noweli tzw. ustawy covidowej, zgodnie z którym naruszenie obowiązków służbowych lub innych przepisów przez osobę działającą na rzecz zapobiegania oraz zwalczania COVID-19 nie byłoby traktowane jako przestępstwo.

– Stan rzeczy nie różni się specjalnie od wtorkowego popołudnia, albo wtorkowego poranka. Sytuacja jest w pewnym zawieszeniu, oczekiwaniu. Pan minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro usłyszał warunki, oczekiwania jakie ma Prawo i Sprawiedliwość wobec Solidarnej Polski, wobec koalicjantów i czekamy na jego odpowiedź – podkreślił Fogiel. Jak dodał, warunki, które przekazano Ziobrze – liderowi Solidarnej Polski – nie powinny być publicznie omawiane.

W TVP Info Fogiel dodał, że PiS przedstawił Ziobrze „komplet warunków”, który jest do przyjęcia albo odrzucenia w całości. – Pola do negocjacji tutaj specjalnie nie ma. Zostały określone pewne konkretne oczekiwania, bez których nie da się tworzyć koalicji. W związku z tym jest to w tym wypadku opcja zero-jedynkowa – wyjaśnił wicerzecznik PiS.

Kolejne spotkanie kierownictwa PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy zaplanowano w środę o godz. 13. Poprzednie odbyło się w poniedziałek. Wtedy doszło też do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą.

źródło:
Zobacz więcej