RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Asteroida „ekstremalnie blisko” Ziemi. Zauważono ją dopiero kilka dni temu

Astronomowie z Mount Lemmon Survey wykryli asteroidę 2020 SW 18 września (fot. NASA/JPL-Caltech)

Już w najbliższy czwartek czeka nas bliskie spotkanie z asteroidą 2020 SW. Jak obliczyli astronomowie, 2020 SW minie Ziemię w odległości mniejszej niż wynosi jedna dziesiąta odległości między nasza planetą a Księżycem. To „ekstremalnie bliski” przelot asteroidy – podaje obserwatorium Mount Lemmon Survey w Arizonie (USA). Szkopuł w tym, że obiekt został zauważony zaledwie kilka dni temu.

Ziemia z nowym księżycem. Srebrny Glob, tylko „w wersji mini”

Przez kilka miesięcy Ziemia będzie miała nowy „mini księżyc”. Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne naszej planety w...

zobacz więcej

Z obserwacji wynika, że asteroida porusza się z prędkością blisko 28 tys. km/godz. Choć wydaje się to niezwykle szybko, wartość ta jest prawie trzykrotnie mniejsza niż średnia prędkość asteroid.

Astronomowie z Mount Lemmon Survey wykryli ją 18 września. Minie Ziemię 23 września, a najbliżej naszej planety znajdzie się po godz. 13 czasu polskiego – znajdując się w odległości około 27 tys. km. To niezwykle blisko – mniej niż jedna dziesiąta średniej odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem. W ciągu najbliższego roku żaden meteoryt – z tych, o których wiemy – nie przeleci bliżej nas.

Kosmiczna skała, według szacunków astronomów – ma średnicę między 4,3 a 9,7 metra. Ekperci uspokajają, że bezpiecznie minie Ziemię. Nawet gdyby zmierzała w naszym kierunku, nie wyrządziłaby szkód i po prostu spłonęłaby w atmosferze.

źródło:
Zobacz więcej