RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Groźba zawieszenia amerykańskiej administracji oddalona

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła prowizorium budżetowe, które zapewnia funkcjonowanie rządu i agencji federalnych do końca grudnia. Ustawa zapobiegnie czasowemu zawieszeniu działalności rządu (shutdown), do którego dochodziło kilkakrotnie w przeszłości.

Trump wybierze sędziego Sądu Najwyższego USA. Na liście kandydatów dwie katoliczki

Dwie katoliczki są na krótkiej liście kandydatów do obsadzenia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego USA po tym, jak 18 września zmarła sędzia Ruth...

zobacz więcej

Ustawę o prowizorium budżetowym uchwalono kontrolowanej przez opozycyjnych Demokratów Izbie Reprezentantów, przytłaczającą większością głosów 359:57. O tym, czy do głosowania dojdzie, nie wiadomo było do ostatniej chwili; trwały zakulisowe targi i starcia wokół proponowanych uzupełnień i poprawek, w tym wywołującej duże kontrowersje inicjatywy prezydenta Donalda Trumpa pomocy dla farmerów.

Ostatecznie osiągnięto porozumienie przewidujące subsydia wypłacane farmerom za pośrednictwem Departamentu Rolnictwa. Kompromis okazał się możliwy po tym, jak demokratyczna przewodnicząca Izby Nancy Pelosi wycofała się z propozycji, które wywołały wściekłość Republikanów, ale także części Demokratów reprezentujących stany rolnicze.

W zamian Pelosi wywalczyła finansowanie pomocy żywnościowej dla ubogich wielodzietnych rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Dzieci w wieku szkolnym zostały pozbawione darmowych lub niskopłatnych posiłków w szkołach zamkniętych z powodu koronawirusa.

Kolejna przyjęta poprawka umożliwi władzom stanowym szerszą dystrybucję bonów żywnościowych i pomocy dla samotnych matek o niskich dochodach.

Rok budżetowy kończy się w USA 30 września; do dalszego funkcjonowania rządu i jego agend konieczna jest albo ustawa budżetowa na kolejny rok, albo tymczasowe prowizorium dające kongresmenom więcej czasu na dyskusje.

W wyborach, które odbędą się 3 listopada wybierany będzie nie tylko prezydent oraz władze stanowe, ale także cały skład Izby Reprezentantów i 1/3 składu Senatu. Prowizorium pozwoli ustępującym kongresmenom na zdecydowanie czy uchwalić ustawę budżetową przed wyborami, czy pozostawić to już nowemu Kongresowi.

źródło:

Zobacz więcej