RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przeszła kontrowersyjna ustawa brexitowa

Izba Gmin dała zielone światło dla ustawy brexitowej (fot. PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT)

Izba Gmin dała zielone światło dla kontrowersyjnej ustawy brexitowej, która – jak przyznał rząd – łamie umowę z Unią Europejską. Posłowie przyjęli projekt na najważniejszym etapie – drugiego czytania. Administracja Borisa Johnsona przekonała buntowników do projektu idąc na kompromisy i rozwadniając jego tekst.

„Dyscyplina i determinacja pozwolą nam pokonać epidemię”

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał rodaków do „przywołania dyscypliny, determinacji i ducha wspólnoty”, co pozwoli pokonać epidemię...

zobacz więcej

Po pierwsze, zgodziła się na dodatkowe zabezpieczenie: przed naruszeniem umowy rządzący musieliby uzyskać zgodę parlamentu. Co więcej, w wyniku innej decyzji rządu, zapisy mogą nawet nie wejść w życie na czas.

Izba wyraziła zgodę na przejście do trzeciego czytania bez formalnego głosowania. Podział w dużej mierze zniknął, choć część posłów – w tym była premier Theresa May – pozostali nieprzekonani. Poprzedniczka Johnsona oskarżyła twórców projektu o lekkomyślne działanie i uderzenie w międzynarodową reputację Zjednoczonego Królestwa.

Wieczorem uchwałę sprzeciwiającą się ustawie przegłosował regionalny parlament Irlandii Północnej. Ustawa narusza ustalenia dotyczące właśnie protokołu, który gwarantować ma stabilność tego regionu.

Na Unii Europejskiej kompromis również nie robi wrażenia, ponieważ zapisy podważające umowę brexitową pozostają w projekcie. Tyle, że – jak donoszą media na Wyspach – brytyjski rząd robi inny krok w tył – ma zamiar wydłużyć prace parlamentarne nad ustawą.

– Do połowy października powinniśmy wiedzieć, czy będą są szanse na umowę. Ale wtedy projekt nie przejdzie jeszcze przez parlament – ocenia w rozmowie z Polskim Radiem Raphael Hogarth z think tanku Institute for Government. – Jeśli więc szanse na porozumienie będą, to rząd może po prostu powiedzieć, że te zapisy i tak nie są mu potrzebne – dodaje.

źródło:
Zobacz więcej