RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kosmiczne śmieci zagroziły ISS

Obecnie na pokładzie ISS znajduje się dwóch Rosjan oraz Amerykanin (fot. NASA)

W nocy z wtorku na środę czasu europejskiego dokonano korekty orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu uniknięcia zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej lub nieczynnego już satelity.

Ziemia z nowym księżycem. Srebrny Glob, tylko „w wersji mini”

Przez kilka miesięcy Ziemia będzie miała nowy „mini księżyc”. Meteoroid 2020 SO zostanie przechwycony przez pole grawitacyjne naszej planety w...

zobacz więcej

Według komunikatu NASA trajektorie „fragmentów nieustalonego pochodzenia są stale monitorowane”. Specjaliści NASA oceniali, że powinny one przelecieć w odległości kilku kilometrów od stacji. Jednak w ramach dodatkowych środków ostrożności i w celu zapewnienia załodze stacji pełnego bezpieczeństwa, została dokonana korekta jej orbity.

Informację NASA potwierdziło rosyjskie Centrum Kierowania Lotami Kosmicznymi.

Na czas przelotu fragmentów załoga ISS przeszła na pokład statku „Sojuz” przycumowanego do stacji. Obecnie na pokładzie ISS znajduje się dwóch Rosjan Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy.

Wcześniej informowano, że ISS znajduje się w tzw. czerwonej strefie i że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację jest duże.

Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.

źródło:

Zobacz więcej