RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do Wisły trafiło ponad 5 mln m sześc. ścieków. Światowy rekord z ostatnich lat

Nieczystości spłynęło więcej niż podczas ubiegłorocznej awarii (fot. PAP/Mateusz Marek)

Ponad 5 mln sześc. nieczystości wpłynęło do Wisły od początku awarii kolektora odprowadzającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. To największy zrzut ścieków, do jakiego doszło w ostatnich kilkunastu latach w różnych krajach na świecie.

„Rozbiórka całego systemu”. Trzaskowski ma plan naprawy kolektorów „Czajki”

Trzeba będzie dokonać rozbiórki całego starego systemu przesyłowego; później będziemy się zastanawiać, jak wykorzystać tunel – poinformował...

zobacz więcej

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska poinformował we wtorek na swojej stronie internetowej, że ilość ścieków nieoczyszczonych odprowadzonych do Wisły od początku awarii układu przesyłowego w sobotę rano 29 sierpnia do wtorku rano wniosła ok. 5,1 mln m sześc.

We wtorek przed południem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że tymczasowy rurociąg ułożony na moście pontonowym jest gotowy i działa, a ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły.

Z zestawienia opublikowanego na Twitterze przez prezesa Wód Polskich Przemysława Dacę wynika, że zrzut po tegorocznej awarii kolektora w Warszawie jest największy w porównaniu z innymi podobnymi wydarzeniami, które miały miejsce na świecie w ostatnich kilkunastu latach.

Ilość ścieków odprowadzonych do Wisły w tym roku jest większa od ubiegłorocznej. Po awarii kolektora w 2019 r. do rzeki miasto stołeczne zrzuciło 3,6 mln m sześc. nieczystości.

Ubiegłoroczny wynik był niemal dwa razy większy od efektów awarii, do której doszło w 2013 r. i 2014 r. w angielskich hrabstwach Buckinghamshire i Oxfordshire. Tam – według informacji zamieszczonych przez szefa Wód Polskich – łącznie zrzucono 1,9 mln m sześc. ścieków.

W 2017 r. w Tijuanie w Meksyku z kolektorów, które uległy awarii, wypłynęło ponad 540 tys. m sześc. nieczystości. W Edynburgu w Szkocji w 2007 r. – prawie 380 tys. m sześc., w Seatle w USA w 2017 r. zrzucono ok. 114 tys. m sześc. ścieków, a w ubiegłym roku w fińskim Turku do rzeki Aurajoki wpłynęło 35 tys. m sześc. nieczystości – podaje szef Wód Polskich.

źródło:

Zobacz więcej