RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Słowiańskie braterstwo 2020”: najcięższe rosyjskie bombowce u granic Polski

Kilka lat temu zapowiedziano wznowienie produkcji tego modelu (fot. PAP/ITAR-TASS/The Ministry of Defence of the Russian Federation)

Dwa ciężkie rosyjskie bombowce strategiczne, zdolne prawdopodobnie do przenoszenia broni jądrowej, dokonały „specjalnego oblotu granic Białorusi z Ukrainą i państwami NATO” – informuje Rosyjska Agencja Informacyjna, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony. Operację przeprowadzono w ramach manewrów „Słowiańskie Braterstwo 2020”.

Rosja formuje nowe dywizje lotnicze, między innymi przy granicy z Polską

Rosyjska Marynarka Wojenna formuje dwie nowe dywizje lotnicze. Mają one stacjonować na Krymie i w tzw. enklawie królewieckiej. Chodzi między innymi...

zobacz więcej

Jak podano w Moskwie, dwa bombowce Tu-160 przeprowadziły „oblot południowozachodnich, zachodnich i północnozachodnich granic Białorusi”. „W tych kierunkach republika graniczy z Ukrainą i państwami NATO: Polską, Łotwą i Litwą” – wyjaśnia RIA.

Jak wynika z informacji podanych przez agencję, rosyjskie samoloty ćwiczyły współpracę z białoruskimi statkami powietrznymi i jednostkami operującymi na lądzie.

Tu-160 to najcięższe bombowce strategiczne na świecie. Ich masa startowa wynosi 275 ton, z czego ponad połowa to paliwo, a zasięg przekracza 12 tys. km. Prawdopodobnie mogą one przenosić pociski rakietowe z głowicami jądrowymi.

Federacja Rosyjska jest jedynym państwem posiadającym obecnie w służbie te bombowce, siły powietrzne FR dysponują kilkunastoma sztukami. Mimo że ich konstrukcja ma już ponad 40 lat, a produkcja zakończyła się krótko po rozpadzie Związku Sowieckiego, kilka lat temu zapowiedziano wznowienie produkcji tego modelu. Nowe egzemplarze miałyby wejść do służby w pierwszej połowie lat 20.

źródło:
Zobacz więcej