RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zjednoczona Prawica blisko porozumienia? Sobolewski: W żadnym wypadku

Jarosław Kaczyński i Krzysztof Sobolewski (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Jarosław Kaczyński i Krzysztof Sobolewski (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Część mediów informuje, że nocne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro przebiegło w dobrej atmosferze i obóz rządzący jest blisko ponownego zjednoczenia. – Rozmowy się odbyły, ale w żadnym wypadku nie potwierdzam, że jesteśmy blisko porozumienia – mówi portalowi tvp.info szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Zaznacza jednak, że już w środę odbędzie się spotkanie kierownictwa partii i być może tuż po nim uda się „przeciąć wszelkie spekulacje”.

Przyspieszone wybory? Dla nich to byłaby polityczna katastrofa

Patrząc na kryzys w Zjednoczonej Prawicy i dostrzegając widmo przedterminowych wyborów, wielu widzi tam kłopoty PiS. Gdyby Polacy poszli teraz do...

zobacz więcej

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w środę o godzinie 13 w siedzibie PiS na ulicy Nowogrodzkiej odbędzie się kolejne spotkanie czołowych polityków partii w sprawie przyszłości koalicji rządzącej.

– Mam nadzieję, że po tym przetniemy wszelkie spekulacje i będziemy mogli przekazać jakiś komunikat – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Krzysztof Sobolewski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS przyznaje, że spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą w nocy z poniedziałku na wtorek było „konstruktywne”. Gdy pytamy, czy planowane są kolejne rozmowy szefów PiS i Solidarnej Polski, Sobolewski zapewnia, że „tego jeszcze nie wiadomo”.

A jak przebiegają negocjacje i rysuje się przyszłość Zjednoczonej Prawicy? Media sugerują, że obóz rządzący jest „bliżej niż dalej” od dogadania się. Portal wpolityce.pl przywołuje nawet słowa działaczy PiS, którzy anonimowo przekonują o „bliskim porozumieniu koalicjantów”.

– W tym momencie nie można powiedzieć nic konkretnego, a tym bardziej ostatecznego. Sytuacja wciąż jest dosyć dynamiczna – uważa Sobolewski.

W listopadzie kongres PiS. Wybiorą nowe władze

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podpisał zarządzenie dotyczące zwołania w listopadzie kongresu PiS, podczas którego zostaną...

zobacz więcej

Z kolei radio RMF FM informowało we wtorek, że ceną utrzymania koalicji z Solidarną Polską miała być szybka dymisja Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego i zastępcy prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Taki ruch miał zdaniem mediów utorować Prawu i Sprawiedliwości drogę do większej kontroli nad prokuraturą.

– To fake news. Nie wiemy, kto i skąd wziął te informacje – przekonuje w rozmowie z nami Sobolewski.

W koalicji wciąż iskrzy

W nieoficjalnych rozmowach politycy PiS przyznają, że ich negocjacje z Porozumieniem Jarosława Gowina są obecnie o wiele mniej skomplikowane niż te, które toczą ze Zbigniewem Ziobro i Solidarną Polską.

Te tezy znajdują swoje potwierdzenie w sieci i nieustających „wymianach uprzejmości”. „Wielu z nas uważa, że ciągłe ustępstwa wobec koalicjantów ich wzmacniają, a nas osłabiają. Lider Zjednoczonej Prawicy jest jeden. Czas na zdecydowane rozstrzygnięcia wobec wszystkich, którzy grać zespołowo nie potrafią” – napisała na Twitterze Beata Mazurek (PiS).

Afera deweloperska w Warszawie. „Gigantyczne ceny. Wjechał ciężki sprzęt”

Znany deweloper chce postawić w stolicy apartamenty na zielonych terenach Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Po tym, jak aktywiści ujawnili szereg...

zobacz więcej

Gdy jeden z czołowych polityków Solidarnej Polski Patryk Jaki stwierdził, że jego frakcja szła na ustępstwa i była gotowa oddać nawet resort środowiska, Mazurek odpisała: „Hej oddajecie ministerstwo środowiska? Tak bezinteresownie? Nie wierzę”.

„Może warto, abyśmy wypili kawę”

– Zbigniew Ziobro musi być prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości – powiedział z kolei w jednym z wywiadów Jacek Ozdoba (Solidarna Polska).

„Powiedziałbym raczej, że może, ale na pewno niczego nie musi” – odpowiedział mu na Twitterze Radosław Fogiel (PiS). Podkreślił, że Zbigniew Ziobro poznał warunki utrzymania koalicji i wszystko zależy teraz od jego decyzji.

„Radek, zamiast przepychanek na Twitterze czy medialnych ataków i złośliwości, może warto abyśmy wypili kawę, stonowali nastroje i poczekali na ustalenia liderów” – włączył się do dyskusji Sebastian Kaleta (Solidarna Polska). „Cieszę się, że tak do tego podchodzisz, poczekajmy” – odpowiedział Radosław Fogiel (PiS).

źródło:
Zobacz więcej