RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne odkrycia IPN na terenie „Toledo”. „Z pewnością to nie ostatni dół”

Badacze dokonali kolejnych ważnych odkryć (fot. Marta Smolańska/IPN)

Specjaliści IPN odnaleźli kolejne szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) w Warszawie. Dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk poinformował, że odnaleziono kości co najmniej czterech ofiar.

Niemcy zamordowali 7-letniego Romka. IPN odnalazł szczątki małego bohatera

zobacz więcej

Prof. Szwagrzyk mówił, że kolejny dzień poszukiwań na „Toledo” okazał się bardzo ważny. – Dzisiaj pracujemy przy szczątkach co najmniej czterech osób wrzuconych do jednej jamy grobowej, tuż przy więziennym murze – wyjaśnił i zaznaczył, że „na razie nie możemy powiedzieć nic więcej”.

Dodał, że przy szczątkach odnaleziono „pojedyncze artefakty”. – Z pewnością nie jest to ostatni dół ze szczątkami ofiar komunizmu na „Toledo” – zapewnił wiceprezes IPN.

To kolejne odkrycie na terenie dawnego aresztu UB i NKWD. Kilka dni temu Instytut informował, że łącznie odnaleziono szczątki 12 ofiar.

Kielecki IPN: Ta decyzja Zachodu zachęciła Stalina do agresji na Polskę

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomniała w mediach społecznościowych o konferencji we francuskiej miejscowości Abbeville,...

zobacz więcej

Nieoficjalnie badacze wskazują, że liczba jam grobowych, do których zrzucano więźniów, pozwala mówić, że dokonywano masowych pochówków w tym miejscu.

Kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD (tzw. Toledo) trwa od 3 września br. Eksperci podkreślają, że m.in. dokumentacja archiwalna, relacje świadków, a także wcześniejsze odkrycia szczątków ludzkich (bezpośrednio w ziemi, bez trumny; przy jednej z ofiar odnaleziono m.in. fragment polskiego munduru) wskazują, że dokonywano tam tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych.

Ofiary najprawdopodobniej zostały bezwładnie wrzucone do dołów śmierci i zasypane. Szczątki będą poddane badaniom genetycznym, by móc je zidentyfikować, a następnie godnie pochowane. – To nasza misja, aby nikogo nie pozostawić „na polu bitwy” – mówił wcześniej prof. Szwagrzyk.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) to więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD istniejące od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę. Było znane z wyjątkowo brutalnych przesłuchań. Historycy IPN przypominają, że było ono przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy. Więzienie to, w którego murach wykonano egzekucje na wielu członkach podziemia niepodległościowego, istniało do 1956 r. Wśród więźniów uchodziło za najsurowsze – podkreślił IPN.

źródło:
Zobacz więcej