RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Rozbiórka całego systemu”. Trzaskowski ma plan naprawy kolektorów „Czajki”

Trzeba będzie dokonać rozbiórki całego starego systemu przesyłowego; później będziemy się zastanawiać, jak wykorzystać tunel – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Na konferencji prasowej odniósł się do kwestii naprawy rurociągu transportującego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Włodarz stolicy przekazał, że w nocy udało się podpisać umowę z firmą Inżynieria Rzeszów na wykonanie pierwszego etapu inwestycji.

Nowe informacje ws. stanu Wisły. Wędkarz apeluje: Zbadajcie dno

W ostatnich dniach sanepid alarmował, że w związku ze zrzutem ścieków do Wisły jakość wody jest niepokojąca. Jednak najnowsza analiza próbek...

zobacz więcej

Tymczasowy przesył awaryjny na moście pontonowym musiał zostać uruchomiony ze względu na kolejną awarię kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”.

Plan stołecznego ratusza

Na Facebooku prezydent stolicy poinformował, że w ostatnich dniach trwały testy szczelności i zdolności przesyłu ścieków tymczasowym rurociągiem. Na konferencji potwierdził, że ostateczne rozwiązanie naprawy systemu przesyłowego będzie realizowane w dwóch etapach.

– Po pierwsze będzie przeciskana rura stalowa pod dnem Wisły, tak żeby już na początku grudnia móc doprowadzić do tego, że ten pierwszy etap będzie skończony i będzie można się przełączyć z rur, które są na moście pontonowym, na rurę stalową – powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski o awarii Czajki: Od niedzieli ścieki nie trafiają do Wisły

Tymczasowy rurociąg jest gotowy i działa; od niedzieli ścieki z lewobrzeżnych dzielnic miasta nie trafiają już do Wisły – poinformował prezydent...

zobacz więcej

Według Trzaskowskiego potem ruszy drugi etap docelowej inwestycji. Prace będą polegały na przeciśnięciu drugiej rury i podłączeniu jej pod cały system kanalizacyjny miasta, a także wybudowaniu odpowiednich przepompowni.

– To rozwiązanie będzie gotowe pewnie na wiosnę przyszłego roku – zapewnił Trzaskowski.

Co z tunelem? „Zastanowimy się później”

Odniósł się też do naprawy samego tunelu, który leży już pod dnem Wisły; to w nim nastąpiła awaria kolektorów przesyłowych. Trzaskowski poinformował, że na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego czas na naprawę wynosi 48 miesięcy.

– To będzie bardzo skomplikowana operacja, bo trzeba dokonać rozbiórki całego starego systemu przesyłowego. Wiemy o tym, że błędów koncepcyjnych, wykonawczych było tak dużo, że cały ten system trzeba zdemontować – tłumaczył włodarz stolicy.

Jak dodał, „później będziemy się zastanawiać, jak ten tunel wykorzystać; być może będzie tam wykorzystane rozwiązanie awaryjne”.

„Czajka”, fajno-Polacy i spiskowe teorie

Elektorat Platformy Obywatelskiej nie radzi sobie z dysonansem poznawczym: jak to jest, że nasi są tacy fajni, a wszystko leci im z rąk?

zobacz więcej

– Wczoraj w nocy udało się podpisać umowę z Inżynierią Rzeszów, która będzie wykonywała ten pierwszy etap tej inwestycji; mamy nadzieję, że on się zakończy na początku grudnia – zapowiedział prezydent Warszawy.

35 mln złotych

Rafał Trzaskowski powiedział, że układanie stalowej rury przez Inżynierię Rzeszów „zacznie się na dniach”. Ujawnił, że „całkowite koszty ułożenia mostu pontonowego, czyli z rurami na nim położonymi i wynajmem pomp, wyniosły 40 mln zł”.

Przekazał także, że za wybudowanie stalowego rurociągu pod dnem Wisły, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy popłyną do oczyszczalni „Czajka”, miasto zapłaci 35 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej