RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Michael Jordan będzie głównym właścicielem zespołu startującego w NASCAR

To kolejna inwestycja sportowa Jordana (fot. Aurelien Meunier/Getty Images)

Legendarny koszykarz Michael Jordan połączył siły z trzykrotnym zwycięzcą prestiżowego wyścigu Daytona 500 Dennym Hamlinem, by stworzyć zespół startujący w serii NASCAR. Sześciokrotny mistrz ligi NBA będzie głównym właścicielem teamu.

Kij baseballowy z podpisem Michaela Jordana wystawiony na aukcji

Na aukcję trafił kij baseballowy z autografem Michaela Jordana. Jak podają amerykańskie media, aktor i kaskader, Tony Todd, znalazł ten kij w...

zobacz więcej

Jeżdżący w barwach Joe Gibbs Racing Hamlin będzie partnerem mniejszościowym w zespole stworzonym z Jordanem; jego nazwy na razie nie podano, ale wiadomo, że w wyścigach reprezentować go będzie jeden samochód, który poprowadzi Bubba Wallace.

To jedyny ciemnoskóry kierowca rywalizujący na najwyższym poziomie w NASCAR. Zrobiło się o nim głośno w tym roku, gdy zaapelował do kierownictwa serii o zakazanie wywieszania podczas wyścigów flagi Konfederacji, którą wielu Amerykanów postrzega jako symbol ucisku. Wniosek ten ostatecznie przyjęto.

Później pojawiały się informacje, że Wallace padł ofiarą ataku na tle rasowym, kiedy w jego garażu znaleziono stryczek – symbol linczu i historii amerykańskiego niewolnictwa.

Departament Sprawiedliwości USA po przeprowadzeniu śledztwa uznał, że mógł się on znajdować w garażu od października zeszłego roku i że kierowca nie był celem przestępstwa motywowanego nienawiścią rasową; władze NASCAR uznały, że pętla była używana do otwierania drzwi garażowych.

W Niemczech po staremu. Lewy strzela, Bayern gromi

Nowy sezon, stare zwyczaje. Bayern Monachium rozbił w pierwszej kolejce Bundesligi Schalke Gelsenkirchen, wygrywając aż 8:0. Robert Lewandowski...

zobacz więcej

„Biorąc pod uwagę historię, NASCAR ma problem z różnorodnością. Dotychczas było tylko kilku ciemnoskórych właścicieli teamów. Moment wydawał się idealny, bo NASCAR ewoluuje i coraz bardziej akceptuje zmiany społeczne” – zaznaczył w oświadczeniu Jordan.

Jak dodał, postrzega on to jako szansę na edukowanie nowej publiczności i stworzenie nowych szans dla ciemnoskórych osób w profesjonalnych wyścigach.

Szczegóły dotyczące zespołu, łącznie z nazwą, mają być podane w późniejszym terminie. „To jedyna w życiu szansa i jestem przekonany, że odpowiednia dla mnie na tym etapie kariery” – podkreślił Wallace.

To kolejna inwestycja sportowa Jordana, który jest już współwłaścicielem klubu z ligi NBA Charlotte Hornets oraz udziałowcem klubu baseballowego Miami Marlins.

źródło:

Zobacz więcej