RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na egzamin przychodził dubler. Chińczycy „załatwiali” międzynarodowe prawa jazdy

Chińczycy mogą przemieszczać się samochodem po krajach Unii Europejskiej jedynie po uzyskaniu międzynarodowego prawa jazdy(fot. Shutterstock)

Małopolska policja zatrzymała dwoje Chińczyków, którzy zorganizowali międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się nielegalnym uzyskiwaniem międzynarodowych praw jazdy. Oskarżonym grozi do pięciu lat więzienia oraz deportacja.

Zwymyślali obywatelkę Chin za pandemię koronawirusa. Policja ustala okoliczności ataku

Policja ustala okoliczności ataku na mieszkającą w Polsce obywatelkę Chin. Według relacji pokrzywdzonej, w Sosnowcu trzej młodzi mężczyźni mieli ją...

zobacz więcej

Międzynarodowe prawo jazdy można uzyskać na mocy Konwencji Wiedeńskiej i Konwencji Genewskiej, których Chińska Republika Ludowa nie podpisała.

Chińczycy mogą przemieszczać się samochodem po krajach Unii Europejskiej jedynie po uzyskaniu międzynarodowego prawa jazdy. W celu jego zdobycia należy obowiązkowo zdać egzamin z zakresu przepisów ruchu drogowego.

Jak informuje małopolska policja, „na terenie naszego kraju zawiązała się grupa, która ułatwiała uzyskanie takiego dokumentu dla obywateli Państwa Środka”. 41-letni Chińczyk i 36-letnia Chinka wraz z 25-letnią Polką organizowali egzaminy dla wszystkich obywateli Chin zainteresowanych takim prawem jazdy. Nawiązywali z nimi kontakt przez internet. Następnie przesyłali oryginały dokumentów przyszłego kierowcy i zakładali profile kierowców.

„Dubler (mężczyzna lub kobieta) sprawnie zaliczał państwowy egzamin. Następnie wszystkie dokumenty wraz z uzyskanym dowodem zdanego egzaminu (międzynarodowym prawem jazdy) wracały do jego właściciela (zleceniodawcy), który płacił za taką usługę” – podaje policja.

Krytykował władze Chin w związku z koronawirusem – już został zatrzymany

Chińska policja zatrzymała działacza Xu Zhiyonga, który zarzucał władzom, że nieumiejętnie radziły sobie z epidemią koronawirusa. Znaleziono go w...

zobacz więcej

Nielegalne działania prowadzone były co najmniej pod początku 2019 roku. Sprawę ujawniono w połowie tego roku w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. Śledztwo prowadzili tarnowscy funkcjonariusze, którzy trafili na trop członków grupy przestępczej i miejsca egzaminów państwowych, na których stawiali się dublerzy. Policja zatrzymała kilka osób na terenie Warszawy, Katowic i Rzeszowa.

Trzy osoby usłyszały zarzuty o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy natomiast zostali oskarżeni o wyłudzenie poświadczenia nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego oraz posługiwanie się nieswoim dokumentem tożsamości. Częściowo przyznali się zarzutów. Trafili do prokuratury w Tarnowie.

Tarnowski sąd na wniosek prokuratury zdecydował o tymczasowym 3-miesięcznym areszcie dla 41-letniego Chińczyka, 36-letniej Chinki oraz 25-letniej Polki.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy rozważają kolejne zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej