RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera deweloperska w Warszawie. „Gigantyczne ceny. Wjechał ciężki sprzęt”

Warszawki Kamionek. Rafał Trzaskowski zawiadamia prokuraturę (fot. Twitter.com/MarekBorkowski, Dominika Zarzycka/Getty Images)
Warszawki Kamionek. Rafał Trzaskowski zawiadamia prokuraturę (fot. Twitter.com/MarekBorkowski, Dominika Zarzycka/Getty Images)

Znany deweloper chce postawić w stolicy apartamenty na zielonych terenach Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. Po tym, jak aktywiści ujawnili szereg nieprawidłowości w tej sprawie, Rafał Trzaskowski zapowiedział zawiadomienie prokuratury. – Rodzi się pytanie, na kogo złoży zawiadomienie, bo w momencie sprzedaży działki prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz–Waltz – mówi portalowi tvp.info radny PiS Marek Borkowski. Dodaje, że we wtorek na działkę na Kamionku wjechały już koparki.

Legendarne warszawskie kino zostanie wyburzone? W jego miejscu ma powstać biurowiec

Legendarne warszawskie kino „Atlantic” może zostać wyburzone i zastąpione wieżowcem – alarmują warszawscy społecznicy i środowiska filmowe. To...

zobacz więcej

Od kilku lat mieszkańcy okolic Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych usiłują powstrzymać zabudowę jednego z jej fragmentów ciągnącego się wzdłuż ul. Stanisława Augusta. Teren ten bezpośrednio sąsiaduje z zabytkowym parkiem Skaryszewskim i został wpisany do rejestru zabytków decyzją z 1993 r. jako jego otulina.

Cztery lata temu fragment działki od strony ul. Stanisława Augusta sprzedało miasto stołeczne Warszawa. Następnie kupująca teren spółka odsprzedała go największemu deweloperowi w Polsce, który zamierza w tym miejscu postawić apartamentowce.

– W ostatnich dniach dzięki uporowi działaczy Stowarzyszenia Miasto jest Nasze światło dzienne ujrzały dokumenty pokazujące, że cztery lata temu stołeczny ratusz nie miał prawa sprzedać tego fragmentu zabytkowego parku. Kontrowersje wokół całej sprawy potwierdza fakt, że prezydent Rafał Trzaskowski poinformował, iż złożył zawiadomienie do prokuratury – mówi portalowi tvp.info Marek Borkowski.

„Interesy deweloperów zbiegają się z władzami miasta”

Rzeczywiście polityk Platformy Obywatelskiej zamieścił w poniedziałek wieczorem internetowy wpis, w którym poinformował o podjęciu decyzji ws. złożenia zawiadomienia do prokuratury.

„W trybie interesu społecznego i przekazania dokumentów, w tym wszystkich opinii prawnych dotyczących sprzedaży działki na Kamionku z 2016 r.” – napisał. Jak zaznaczył chce, by służby dokładnie zbadały sprawę i wyjaśniły pojawiające się wątpliwości.

Przyspieszone wybory? Dla nich to byłaby polityczna katastrofa

Patrząc na kryzys w Zjednoczonej Prawicy i dostrzegając widmo przedterminowych wyborów, wielu widzi tam kłopoty PiS. Gdyby Polacy poszli teraz do...

zobacz więcej

– Rodzi się pytanie, na kogo Rafał Trzaskowski złoży zawiadomienie, bo w momencie sprzedaży działki prezydentem Warszawy była Hanna Gronkiewicz–Waltz, która jednak w mediach zaprzeczyła, że jako prezydent wydawała zgodę i sprawowała funkcję Stołecznego Konserwatora Zabytków – komentuje radny PiS z Pragi-Południe.

W rozmowie z portalem tvp.info samorządowiec podkreśla, że Kamionkowskie Błonia Elekcyjne „to bardzo piękny teren, położony praktycznie w parku, o czym świadczą zresztą gigantyczne ceny potencjalnych mieszkań”. – Deweloper zdążył już wystawić je do sprzedaży i sięgają 15 tys. za metr kwadratowy – podkreśla.

Marek Borkowski ocenia, że cała ta sprawa „jak w soczewce pokazuje patologię w warszawskich nieruchomościach, gdzie interesy deweloperów zbiegają się z władzami miasta”.

Batalia sądowa. Ratusz musiał się ugiąć

Trzaskowski zapowiada złożenie zawiadomienia ws. sprzedaży działki

Podjąłem decyzję o złożeniu zawiadomienia do prokuratury ws. sprzedaży działki na Kamionku z 2016 roku – poinformował w poniedziałek prezydent...

zobacz więcej

Działka przy ul. Stanisława Augusta, stanowiąca teren zielony, liczy 22 tys. 500 mkw. W 80 proc. jest objęta ochroną konserwatorską z racji wpisu do rejestru zabytków. Przed sprzedażą miejscy urzędnicy powinni byli uzyskać zgodę konserwatora zabytków. Tak się jednak nie stało.

W 2017 r. sprawę sprzedaży błoni ujawniło stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Po wielu informacjach medialnych na ten temat miasto zleciło opracowanie pogłębionej analizy prawnej na temat legalności sprzedaży działki.

Ruch wystąpił do ratusza o ujawnienie wniosków z analizy, jednak miasto odmówiło. Sprawa trafiła do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację aktywistom i nakazał ujawnienie ekspertyzy. Jednak od tego wyroku Rafał Trzaskowski wniósł kasację. Kolejne korzystne orzeczenie dla MJN wydał w maju tego roku Naczelny Sąd Administracyjny.

Z uzyskanych na mocy orzeczenia NSA ekspertyz wynika, że przy sprzedaży zabytkowego terenu wymagana była zgoda konserwatora zabytków, a urzędnicy o nią nie wystąpili.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej