RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Błaszczak: Mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia

Szkolenie pododdziałów 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojska Polskiego w Nowej Dębie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia jest przygotowany – poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. Agencja ta ma powstać z połączenia m.in. Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych i Biura ds. Umów Offsetowych.

Manewry na Białorusi: przy polskiej granicy wykorzystano śmigłowce i artylerię

W czasie białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych pod Brześciem na Białorusi wykorzystano m.in. śmigłowce i artylerię – poinformowała agencja...

zobacz więcej

Na konferencji Defence24 Day szef MON przedstawił założenia reformy systemu zakupów dla wojska. Zaznaczył, że jako minister obrony założył sobie trzy cele: zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP, silniejsze osadzenie Polski w strukturach NATO i relacjach z USA oraz modernizację uzbrojenia polskiej armii.

Stwierdził, że proces modernizacji postępuje, i podkreślił, że „w 2019 r. wydatki MON związane z modernizacją były skierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego w ponad 60 proc.”.

– Proces kupowania sprzętu dla WP jest długotrwały, skomplikowany. Zbyt wiele podmiotów jest zaangażowanych w ten proces, przerzucają się odpowiedzialnością, pojawiają się jakiś kłopoty z decyzyjnością. Żeby to wszystko przełamać, mamy przygotowany projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia – poinformował Mariusz Błaszczak.

Przyznał, że projekt powstał późno, bo jako minister skoncentrowany był na tworzeniu mechanizmów związanych z modernizacją WP. Zadeklarował, że „w większości” jest zdecydowany co do kształtu projektu, który zarekomenduje rządowi, ale chciałby „poddać uwadze” kwestię podległości Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Politruk – instytucja znana z czasów stalinowskich – wraca do rosyjskiej armii

Do rosyjskiej armii i jednostek zmilitaryzowanych wracają oficerowie polityczni. Jak napisała agencja TASS, w strukturach siłowych zostanie...

zobacz więcej

Według niego możliwe są dwie drogi.

– Podległość PGZ ministrowi obrony narodowej, w tym ujęciu poprzez Agencję Uzbrojenia. Jest też możliwość taka, aby PGZ podlegała, jak to jest od początku tego roku, Ministerstwu Aktywów Państwowych – powiedział szef MON.

Błaszczak poinformował, że AU powstanie z połączenia kilku instytucji, przede wszystkim Inspektoratu Uzbrojenia, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, Biura ds. Umów Offsetowych i części innych instytucji. Wśród nich są: Wojskowe Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Agencja Mienia Wojskowego.

Szef MON zaznaczył, że Agencja byłaby „jednym ośrodkiem decyzyjnym w sprawie zakupów sprzętu dla Wojska Polskiego”. Powołanie Agencji Uzbrojenia szef MON zapowiedział wiosną 2018 r. Wyjaśniał, że miałaby ona odpowiadać za cały cykl pozyskiwania i użytkowania sprzętu wojskowego i uzbrojenia – od fazy analiz i definiowania wymagań, przez prowadzenie przetargów i podpisywanie umów, po wprowadzanie sprzętu na wyposażenie i wsparcie jego eksploatacji.

źródło:

Zobacz więcej