
W tym tygodniu możemy się spodziewać decyzji co do kwestii funkcjonowania rządu, jego składu – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Uciął spekulacje dotyczące wcześniejszych wyborów parlamentarnych.
W tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja Zjednoczonej Prawicy nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi...
zobacz więcej
Dopytywany w PR1 o termin ogłoszenia decyzji co do składu rządu powiedział, że „do piątku, a tak naprawdę w najbliższych dniach, w środę, czwartek”. – Ale dajmy sobie czas do końca tygodnia roboczego – dodał.
Na uwagę, że rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała po spotkaniu liderów PiS o „zdecydowanych działaniach” wobec koalicjanta, co może sugerować – jeśli chodzi o kształt koalicji rządzącej i rządu – daleko idące zmiany, także z przedterminowym wyborami, Müller przyznał, że był to jeden z wariantów, który był dyskutowany.
– Nie chciałbym, (...) ze względu na to, że toczą się jeszcze ostatnie dyskusje wewnątrz obozu politycznego, rozstrzygać, czy informować o tym, jakie to są decyzje – powiedział.
Zakończyła się narada kierownictwa PiS. Podjęto decyzje o „zdecydowanych rozstrzygnięciach”. O szczegółach poinformujemy w stosownym czasie –...
zobacz więcej
– Od samego początku, gdy rozpoczął się trudny okres dla obozu Zjednoczonej Prawicy, podkreślamy, że wartością jest to, by te trzy ugrupowania razem działały; ale również jest możliwa opcja funkcjonowania rządu mniejszościowego – wyjaśnił.
– Rząd mniejszościowy może uzyskiwać poparcie przy poszczególnych projektach ustaw i gdybyśmy popatrzyli na arytmetykę sejmową, zauważymy, że bardzo duża część ustaw, ponad połowa w praktyce, przyjmowana jest w Sejmie większością głosów dużo większą niż tylko obóz Zjednoczonej Prawicy. W związku z tym w razie rządu mniejszościowego, da się funkcjonować przez wiele miesięcy, a nawet lat, co zresztą udowadnia funkcjonowanie rządów w Europie – przekonywał.
Jak dodał, „na razie raczej taka decyzja nie zapadnie. Tak, jak mówię, w tym tygodniu chcielibyśmy to zakomunikować”.
Pytany, czy były rozmowy z Małgorzatą Wassermann i Przemysławem Czarnkiem o zastąpieniu Zbigniewa Ziobry na stanowisku ministra sprawiedliwości, rzecznik rządu wyjaśnił, że jego wypowiedź w jednej z telewizji została „wycięta z kontekstu”.
– Przed chwilą dostałem e-mailem informację, że odwołane zostało środowe posiedzenie komisji weryfikacyjnej, na której czele stoi wiceminister...
zobacz więcej
– Chciałem podkreślić, że w ramach Zjednoczonej Prawicy mamy prawników i jest co najmniej kilku dobrych, którzy byliby w stanie objąć funkcję ministra sprawiedliwości. I bez wątpienia te nazwiska, czy jeszcze kilka innych, to osoby, które mają kompetencje, żeby takie stanowisko ewentualnie objąć – wyjaśniał.
Pytany, czy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski pożegna się z rządem, Müller przypomniał, że osoby, które „wyłamały się” podczas głosowania nad tzw. piątką dla zwierząt, zostały zawieszone w członkostwie w PiS, i trwają postępowania w sądzie koleżeńskim Prawa i Sprawiedliwości.
– Równolegle do tego będą wyciągane wnioski co do kwestii kadrowych w rządzie. (...) Ta decyzja pana ministra (rolnictwa) wzbudziła bardzo niemiłe reakcje wśród posłów, również członków rządu, którzy głosowali za ustawą. Natomiast czy i do jakich zmian dojdzie, chcielibyśmy to komunikować raczej już łącznie z innymi zmianami w rządzie – zaznaczył Piotr Müller.