RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zużywamy się na swoich funkcjach”. Czarnek przecina spekulacje

Ziobro pozostanie ministrem? (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka, PAP/Radek Pietruszka)

Na dziś ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro. Mam nadzieję, że Zjednoczona Prawica przetrwa na następne trzy lata – powiedział w Polskim Radiu poseł PiS Przemysław Czarnek. W mediach pojawiały się nieoficjalne informacje, że to właśnie on może zastąpić na stanowisku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Czarnek ocenił też, że jest „naturalnym kandydatem”, gdyby stanowisko szefa MS było do obsadzenia.

Oświadczenie Zbigniewa Ziobry w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy

Uważam, że Zjednoczona Prawica jest dobrem, przy pewnych napięciach, które są naturalne, warto żeby trwała. Nie jesteśmy idealni, ale przed...

zobacz więcej

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie spotkanie władz PiS zakończyło się po trzech godzinach. Według rzeczniczki partii Anity Czerwińskiej podjęto decyzje o „zdecydowanych rozstrzygnięciach”. Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje „w stosownym czasie”.

Według spekulacji medialnych, planowane jest jeszcze w tym tygodniu spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Przedmiotem dyskusji władz PiS była umowa koalicyjna z Solidarną Polską i Porozumieniem. Wszystko po tym, jak część posłów ZP sprzeciwiła się partyjnej dyscyplinie i zagłosowała przeciw ustawie prozwierzęcej.

Pojawiły się też nieoficjalne doniesienia, że po tym kryzysie Zbigniew Ziobro przestanie być ministrem sprawiedliwości, a zastąpić go mogą Małgorzata Wassermann albo Przemysław Czarnek.

Rzecznik rządu podaje termin, kiedy zapadnie decyzja ws. przyszłości koalicji

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Polsat News, że w tym tygodniu ogłoszone zostaną decyzje dotyczące przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Dziś...

zobacz więcej

Czarnek odnosił się w Polskim Radiu do tych doniesień.

– Słyszymy te wszystkie informacje medialne, ale przypomnijmy: na dziś ministrem sprawiedliwości jest Zbigniew Ziobro – zaznaczył.

Pytany o to, czy miał propozycję objęcia resortu sprawiedliwości Czarnek stwierdził, że jest od roku posłem PiS, „który angażuje się w reformowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości”. Dodał przy tym, że „można poniekąd powiedzieć, że jestem naturalnym kandydatem” na to stanowisko.

– Moje kompetencje wykorzystywałem w ostatnim roku w pracach parlamentu dość skutecznie przez ostatni rok. Ale zobaczymy, co będzie się działo – wskazał.

Polityk mówił też, że na giełdzie potencjalnych nazwisk na szefa MS pojawiają się „same znakomite osoby”. – Jeśli któraś z tych osób zostałaby ministrem, to byłaby znakomitym kandydatem – oznajmił.

Portal tvp.info nieoficjalnie: Prezes PiS postawi twarde warunki liderowi SP

Dojdzie do spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą – wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal tvp.info. Liderowi...

zobacz więcej

Czarnek mówił też, że ministerstwo sprawiedliwości „to niezwykle trudny resort”.

– Nastało wiele zmian w niezwykle trudnych okolicznościach. Ale nie ma osób niezastąpionych, zużywamy się na swoich funkcjach – stwierdził.

Spekulując na temat przyszłości Zjednoczonej Prawicy Czarnek powiedział, że jest przekonany, że to „idzie w dobrym kierunku”.

– Takim, że ta armia znów wraca do swoich szeregów i dalej będzie podążać przez ten front zmian w Polsce na następne trzy lata – wskazał.

Na koniec powiedział, że ZP „jest świetnym projektem politycznym, który wiele zmienił w Polsce”. – Dobrze by było, gdyby trwał następne trzy lata. Ale do tego potrzebna jest dyscyplina – mówił.

źródło:
Zobacz więcej